Ekonomi

Garanti Bankası Hayvancılık Kredisi

Garanti Bankası Hayvancılık Kredisi

Çiftçilere destek olmak adına çok çeşitli teşvik kredileri verilir. Bunlardan bir tanesi d Garanti Bankasının verdiği hayvancılık kredisidir. Amaç iç göçünü önemli ölçüde azaltıp, hayvancılık sektörünün yeniden canlanmasının sağlanmasıdır. Garanti Bankası tarafından verilen hayvancılık kredileri çeşitli kategorilere ayrılır.

Besicilik Kredisi
Küçükbaş veya büyükbaş hayvan yetiştirmekte olan üreticilere canlı hayvan, makine ekipmanlarının alımı, ahır yapımı ya da yenide modernize edilmesi gibi alanlarda kullanılmak üzere besicilik kredisi verilir. Ayrıca küçük ve büyükbaş hayvanlara ait ilaçlar, bakım, yem, aşı, su, elektrik ya da benzeri maliyetlerin karşılanması amaçlanır.

Süt Sığırcılığı Kredisi
Süt üretmek adına tahsis edilen üretimhanelerin ve üreticilerin kredi ihtiyacının karşılanması için verilir. Süt üretmek amacı için kullanılan ahırların yapımı, imalatı ya da modernize edilmesi, küçük ya da büyük baş canlı hayvan alımı, depolama ve dağıtım sistemlerinin kurulması, süt sağma makinelerinin alınması, süt nakli için gerekli olan ekipmanların tesisi gibi durumlar için çiftçilere verilir. Aynı zamanda canlı hayvanlarda meydana gelebilecek herhangi bir rahatsızlığa karşı veteriner masraflarının karşılanması amacı için de kredi tahsis edilir.

Hayvancılık Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Garanti Bankası hayvancılık kredisi almak isteyen çiftçilerin bulundukları il ya da ilçedeki kendilerine en yakın şubeye uğramaları ve kendilerine verilecek olan başvuru formunun ayrıntılı olarak doldurmaları yeterlidir. Bunun dışında ise bankanın talep ettiği bazı belgeler mevcuttur.

Bunlar arasında nüfus cüzdanı, güncel adresi gösteren son 6 aya ait telefon ya da su vb fatura, emekliler için emekli olduğunu gösteren belge, çalışan için bordro ya da ücret pusulası ve çiftçilere özel olarak verilen çiftçilik belgesi ve zirai kazancın gösterildiği belgenin bankaya ibraz edilmesi yeterlidir. Sonrasında gerekli incelemenin ardından kısa bir süre içerisinde olumlu ya da olumsuz geri dönüş banka tarafından sağlanır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu