Ekonomi

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), her ay düzenli bir şekilde birikim yaparak, kendi emekliliğinizi oluşturmanızı sağlayan özel bir emeklilik sistemidir. Bu sistemle bir yandan tasarruf yaparken, bir yandan da yatırımınızı katlayabilirsiniz. Garanti Bankası’nın sunduğu bireysel emeklilik sistemi sayesinde, ödeyeceğiniz katkı paylarınızı almak istediğiniz emekli maaşı, bütçenize veya toplu paraya göre kendiniz belirlersiniz. Aynı zamanda devlet tarafından sağlanan yüzde 25 oranındaki devlet katkısını da alabilirsiniz. Yeni her 100 TL için devlet de sizin adınıza 25 TL katkıda bulunuyor. Böylece sistemdeki her 100 liranız 125 lira olarak size geri dönüyor. Buna sisteme giriş yaparken belirlediğiniz fon gelirlerini de eklediğimizde, emekliliğiniz için çok doğru bir yatırım yapmış oluyorsunuz.
Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Gerekli Belgeler
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne 18 yaşını doldurmuş herkes katılabiliyor. Serbest meslek sahibi, sanatçı, doktor, ev hanımı, öğretmen, memur yani hangi meslekten olduğunuzun ya da SGK üyesi olup olmamanızın bir önemi olmuyor. Bu sistemden yararlanmak için yapmanız gereken tek şey, nüfus cüzdanınızla birlikte bankaya müracaat etmek. Onun öncesinde şubeye gitmeden de ön bilgi formu doldurabilirsiniz. Böylece banka yetkilileri tarafından kısa süre içerisinde aranırsınız ve işlemi onayladığınız andan itibaren bu sisteme dahil olursunuz.
Bireysel Emeklilik Avantajları
Bireysel Emeklilik Sistemi’ni öncelikle başka hiçbir yatırım aracında bulunmayan devlet katkısı avantajına sahiptir. Düzenli yapacağınız ödemelerinize devlet katkısı da eklenir ve böylece birikimleriniz artar. Bu sistemde ihtiyacınıza yönelik farklı planlardan, fonlardan dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Ödeme periyodunuzu 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık olacak şekilde kendiniz belirleyebilirsiniz. Ödemelerinizi Garanti Bankası’na ait kredi kartlarıyla yapmanız durumunda bankanın size sunduğu özel avantajlardan faydalanabilirsiniz. İstediğiniz zaman ödemelerinize ara verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu