Ekonomi

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks sistemi, günümüz bankacılık hizmetlerinde oldukça yararlanılan ve kişilere yönelik pratik hizmetler sunan bir sistemdir. Findeks sistemi daha çok kişilerin kredi sicillerinin gizli olduğu bir sistem olarak ön plana çıkmaktadır. Kişiler bu bakımdan kredi sicillerini öğrenebilmek amacıyla Findeks sisteminden faydalanabilmektedir.

Findeks Nedir?
Findeks, Türkiye’nin önde gelen dokuz bankası aracılığıyla kurulmuş bir bankacılık hizmetidir. Bilindiği gibi bankalardan kredi kartı ve kredi gibi ürün kullanan kişilerin, belirli bir kredi sicilleri oluşur. Tekrar eden tüm başvurularda da bankalar kişilerin bu kredi sicillerinden hareket ederek başvuruları değerlendirir. Yani kişilerin tüm kredi sicilleri sadece bankalar tarafından bilinir. Findeks sistemi, kişilere bu kredi sicillerini belirtmek için kurulmuş bir hizmettir. Finans sektörünün sizleri nasıl gördüğü Findeks sistemi üzerinden sizleri belirtilir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?
Findeks üzerinden kredi notu ve diğer tüm kredi sicili sorgulama işlemlerini yapabilmek için öncelikle sisteme kayıt olmak gerekmektedir. Sisteme üyelik işlemleri ise birkaç dakika sürmektedir. Sistem üzerinden kayıt ol bölümüne giriş yaptığınız anda öncelikle sizlerden kullandığınız bankaya ait hesap numarası istenmektedir. Hemen ardından ise rutin kişisel bilgileriniz istenmektedir.

Gerekli tüm bilgileri girdikten sonra sisteme üyelik işleminiz başarıyla gerçekleşecektir. Bu aşamadan sonra işlemler menüsünden tüm kredi sicilleri sorgulanabilir. Kredi notu sorgulama bölümüne girdikten sonra, saniyeler içerisinde kredi notunuz sizlere bildirilir. Findeks, gerçekleştirdiği bu işlem için sizlerden 4 TL gibi bir ücret tahsil edecektir. Bu ücret de kayıt esnasında belirttiğiniz hesap numarası üzerinden tahsil edilir.

Findeks, tamamen bankalar tarafından kurulmuş bir sistem olduğu için güvenlik seviyesi üst düzeydedir. Bu açıdan bankaların internet siteleri ile benzerlik gösterir. Bu nedenle, sistem üzerine her türlü bilgiyi rahat bir şekilde girebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu