Ekonomi

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Ekonomik faaliyetler yürüten birçok işletmeci veya birey ülkemizde bankacılık alanında faaliyet gösteren kuruluşlara çeşitli talepler ile başvuru yapıyor. Bu başvurularda genellikle kredi talepleri oluşturuyor. Bu taleplerin gelmesi ile birlikte bankalar çeşitli faiz oranları ile kredi taleplerini değerlendiriyorlar.

Bu kredi faiz oranlarının çeşitli alanlarda yapılan başvurularda sıfır noktasına kadar indiği biliniyor. Özellikle ticari faaliyet içerisinde olan veya bu amaçla yola çıkan yatırımcılara devlet desteği ile birlikte faizsiz kredi kullanma imkanı tanınıyor.

Ticari Faaliyetler Alanındaki Başvurular
Son zamanlarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İş Kur çeşitli programlar hazırlayarak insanların ticari alanda faaliyet içerisinde olmaları için birçok programı hayata geçirdiler. Özellikle kurulan KOSGEB kuruluşu aracılığı ile birçok yeni girişimcinin ekonomiye dahil edilmesi için birçok proje hayata geçiriliyor. Bu kapsamda hazırlanan projelere dahil olan girişimciler yapılan planlamalara ve projelere hazırlandırılır. Bu aşamada mezun olan kursiyerlere katılım belgesi hazırlanarak teslim edilir. Bu belge ile birlikte hangi alanda faaliyet göstermek istiyorsa o alana ait bir proje hazırlayarak bunu KOSGEB’e sunması sonrasında proje incelenir ve uygun görülmesi halinde proje onaylanır.

Bu onaylı projeyi alan her katılımcı ve girişimci onaylı proje ile birlikte belirli bir oranda hibe kredisi almaya hak kazanmış sayılır. Bu hibe kredisi hazırlanan projeye göre miktarı belirlense de 50 Bin Türk Lirasına kadar hibe kredi desteği KOSGEB ve Bakanlıkların çalışması sonucunda verilir. Bu hibe desteğinin yanında ticari faaliyete başlayan girişimcilere de 100 Bin Türk Lirasına kadar faizsiz kredi imkanı tanınır. Bu kredi girişimci tarafından Halk Bankasından tahsil edilebilir. Bunun yanında Ziraat bankası ve Vakıfbank’ta bu alanda çeşitli kredileri girişimcilerin yatırımlarına aktarırlar.

Faizsiz Kredi İmkanı İle Birlikte Vade Uzunluğu
Girişimcilere verilen söz konusu proje destek kredisi 10 yıl vade ile birlikte faizsiz bir şekilde bankalar tarafından verilir. Girişimciler aldıkları para ile ticari faaliyetlerine başlarlar ve bu parayı yalnızca onaylanan proje kapsamında harcamalarına imkan tanınır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu