Ekonomi

Evde Bakım Maaşı Alabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir

Evde Bakım Maaşı Alabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engelli vatandaşlara sunulmuş bazı haklar bulunur. Bunlar;
· Rehabilitasyon merkezleri aracılığı ile yapılan hizmetler
· Ücretleri bakanlık tarafından karşılanan özel bakım merkezleri
· Evde bakım maaşı
Bunların sonuncusunu oluşturan evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından engelli bireylerin hayatlarını devam ettirebilmesi için evde bakımını üstelenen kişilere, aylık net asgari ücret tutarında verilen miktardır.
Evde Bakım Maaşı kimlere verilir?
Evde Bakım Maaşı, engelli bireylere verilmez. Bakımını üstlenen akrabası gibi üçüncü kişilere verilmektedir. Bakıma muhtaç kişinin bakımını aksatacağı gibi nedenlerden dolayı, bu maaşı alan kimse mutlaka engelli birey ile yaşamak zorundadır. Yönetmeliği göre, üveyler de dahil olmak üzere, bakıma ihtiyaç duyan bireyin anne/babası, eşler/eşlerinin anne-babası, büyükanne/büyükbaba, çocuklar/çocuklarının eşleri, hala/teyze/amca veya onların eşleri gibi akraba ilişkisi bulunan kişilere bu maaş verilir.
Evde Bakım Maaşı alabilmek için şartlar:
Temelde üç şartı içerir.
Bakıma muhtaç kişinin “ağır engelli” olduğunu gösteren sağlık raporu.
Bu kategoriyi detaylandırırsak, ağlık kurulu tarafından hazırlanan raporda, engelilik oranının P olması ve “ağır engelli” kategorisinde evet yazmasını aramaktalar.
Bakıma muhtaç olması şartı.
Bu kritere göre, engelli bireyin yani tuvalet, yeme, içme, banyo gibi temel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor ya da zorlanıyor olması gerekir. Hayatın rutinlerini devam ettirebilmesi için mutlaka birine ihtiyaç duymalıdır.
Gelir şartı.
Engelli bireyin yaşadığı evde yaşayan tüm bireylerin kişi başı olarak askeri ücretin 2/3 si kadar maaşı geçmiyor olmaları beklenir.
Bakıcı En Fazla Kaç Engelliye Bakabilir?
Bakıcı kişi tüm şartlar sağlandığı taktirde bir diğer engelli bireyin de bakımını üstlenebilir ve onun içinde ayrıca evde bakım maaşı alabilir. Ancak ailede ikinin üzerinde engelli birey varsa, farklı biri tarafından bakımının üstlenilmesi gerekir.

Sosyal Güvence (SSK, Bağ-Kur, SGK) Evde Bakım Maaşı Alabilmek İçin Engel Midir?
Eğer iki taraf da çalışmıyorsa, bulunan sosyal güvenceleri engel değildir. Engelli kişi çalışıyorsa, bakıcı işten gelirken ve ya giderken engelli bireye yardım etmelidir. Eğer engelli kendi başına işe gidip geliyorsa zaten yukarıda sayılan şartları sağlamıyor ve bakıma muhtaç değil demektir.
Sonuç olarak, tüm bu şartları sağlıyorsanız, engelli bireyin ikamet ettiği yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğü ya da ilçe müdürlüğü, müdürlükler yoksa kaymakamlıktan işlemlerini başlatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu