Ekonomi

Ertelemeli İhtiyaç Kredisi Veriliyor Mu

Ertelemeli İhtiyaç Kredisi Veriliyor Mu?

Bazı bankaların ihtiyaç kredisi bulunuyor. Çektiğiniz bir krediyi bankaya her ay taksitlerinizi düzenli yatırmanız gerekiyor. İster istemez bazı aylarda ödeme zorluğu yaşıyor olabilirsiniz ve ertelemeli ihtiyaç kredisi sizin yardımınıza yetişiyor. Bu işlemlerin en büyük avantajı, gecikmesi bulunan taksitlere faiz ödemek yerine çok daha düşük faiz ödemesi yapılmasıdır.

Ertelemeli kredi her bankada uygulanmıyor. İhtiyaç kredilerinde her banka müşterisine bu uygulamayı sağlamıyor. Ancak, ticari krediler için geçerli uygulamada yüklü ödemelerin olduğu zamanlarda banka müşterisine kolaylık sağlamak adına erteleme uyguluyor. Bazı bankaların periyodik olarak müşterisine ertelemeli kredi imkanı veriyor.

En Yaygın Ertelemeli Krediler Nelerdir?
Kredi verildikten sonra, 3 ay ertelemeli krediler bulunur. Verilen kredilere uygulanan 3 aylık erteleme, 4. Ay itibari ile geri ödemesi başlatılır. Ancak, ertelemeli kredi için normal kredilere göre alınan faiz miktarı daha fazladır. İhtiyaç paketlerinde, ertelemeli ve konut kredisi mevcuttur. İnsanlar en çok konut kredisini, taşıma dönemlerinin artmasında kullanmayı isterler.

24 aylık taksit ile çekilen ihtiyaç kredisine erteleme talebinde bulunulduğu zaman, 3 ay erteleme yapılırsa toplam kredi taksit vadesi 27 ay olarak asla kabul edilmez. Kabul edilen taksit sayı 21’dir. Bunun sebebi önceki aylar ödenmiş olarak sayılıyor olmasıdır. Bu sayede müşteri 3 ay faiz ile karşı karşıya gelir. Bazı bankalar 3 aylık erteleme taksitlerini ödeme planlarına ekler ya da 2 taksit ile geri alır.

Ertelemeli İhtiyaç Kredisini Veren Bankalar
Ertelemeli ihtiyaç kredisi veren bazı bankalar, Akbank ve Denizbank’tır. Ancak bu krediye her zaman başvuru uygulaması yapılamıyor. Bankadan ihtiyaç kredisi çekme talebinizden sonra, müşteri temsilciniz ile iletişime geçerek kredinizin ertelenmesini isteyebilirsiniz. Bir miktar faiz eklenmesi ile ödemeniz ertelenmiş olur. Erteleme kampanyası yapan bankaları takip ederek kampanyalardan hemen yararlanmış olursunuz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu