Sağlık

Erken Boşalma

Erken Boşalma
Cinsellik kadın ve erkeğe göre farklı yaşanan olgulardır. Kadın bir ön şarta bağlı olmaksızın cinselliği yaşayabilir fakat erkekte durum aynı değildir. Bir erkeğin cinsel ilişkiyi yaşayabilmesi demek sertleşmesi ve sertleşmenin ilişki sonuna kadar devam etmesi gerekmektedir. Bazı erkeklerde boşalma zamanını kontrol edememe gibi bir durum söz konusudur. Kontrol edilemeyen bu durum kadının orgazm olmasından sonra yaşanıyor ise sorun olarak tanımlanmaz. Eğer partnerinden önce ise bu durumda kontrol edilemeyen boşalma süreci bir sorun haline gelmektedir. Bu durumu boşalma kontrolsüzlüğü ya da erken boşalma problemi de denmektedir. Bu sorunda önemli olan nokta boşalma zamanı değil, boşalma zamanını kontrol edip edememeniz.
Erken Boşalma Nedenleri
Birçok erkek kendini partnerine gösterebilme çabasında iken partneriyle hoş ve zevk verici bir ilişki yaşama, anın tadını çıkarma düşüncesi, mutluluk içinde yaşanan ilişkinin uzun sürmesini hayal etme, tene dokunmanın ruha verdiği hazzı hissetme, hissiyatları içerisinde daha birçok eklenebilecek kişiye özel sebeplerden dolayı bu problem yaşanabilmektedir. Erken boşalma probleminde sorun erkeğin cinsel organındaki bir sorundan değil, genellikle ilişki sırasında hissedilen akla gelen olumsuz duygular ve ona bağlı davranışlardan kaynaklanır.
Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri
Erken boşlama dediğimiz bu sorunun giderilmesi ilaç ve tedavi denilen yöntemlerle yapılmaktadır. Bazı anti-depresan ilaçlarının yan etkisinden faydalanarak ve hekim önerisi olmak koşulu ile bu tip bir ilaçla tedavi uygulanabilmektedir. Bu yöntem ile erken boşalma kontrolü sağlanabiliyorsa devam etmeli fakat olumlu sonuç alınamıyor ise terapi dediğimiz tedavi sürecine yönlendirilmelidir.
Kişinin erken boşalmayı tetikleyen düşünce, duygu ve davranışların tespit edilmesi ve nasıl düzeltilmesi gerektiği üzerinde yapılan egzersizlerden oluşmaktadır. Kişi yapılacak bu egzersizler ile tedavi olarak sorun haline gelen boşalma kontrolünü yeniden ele alarak sağlıklı bir cinsel hayata tekrar kavuşabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu