Sağlık

Erkeklerde AIDS Belirtileri Nelerdir

Erkeklerde AIDS Belirtileri Nelerdir?

HIV virüsü ile başlayan AIDS hastalığı ömür boyu süren bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin yıkılmasına neden olarak insanları kansere, hastalıklara karşı dirençsiz olmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin dinç olması insan sağlığının temel gereksinimidir. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü ise vücuda giren virüsler, mikroplar ve birçok hastalıklar kolaylıkla atlatılabilir. Fakat bağışıklık sistemini ekarte eden HIV virüsü vücutta tamamen silinemediğinden ötürü 10-12 yıl içinde yavaşlatma tedavisi gerçekleştirilmez ise AIDS hastalığına yani HIV son evresine girmektedir.

HIV virüsünün AIDS aşamasına gelene kadar belirli evreler ile seyreder. Bu evrelerin belirtileri AIDS öncesinde yaşanmaktadır. AIDS evresinden sonraki görülen belirtiler daha ağır belirtilerdir. Erkeklerde görülen belirtilerin kadınlarda görülen belirtilerden hiçbir farkı yoktur. Hastalığın belirtileri sadece bağışıklık sisteminin gücüne göre değişmektedir. Bağışıklık sistemi çok güçlü birisinin belirtileri daha az seyreder ve AIDS hastalığına yakalanması daha uzun zaman alabilmektedir.

Akut HIV Enfeksiyonu

İlk HIV belirtilerinin gözlemlendiği 1. aşama olan evredir. HIV negatif kişinin HIV pozitif olduğu günden itibaren 1-6 hafta aralığında HIV virüsü çoğalmaya başlayarak bu belirtilerin görülmesine sebebiyet verir:

l Yoğun ateş

l İshal

l Deride döküntü başlangıcı

l Lenfadenopati (lenf bezlerinde şişme)

l Kas ağrıları

l Eklem rahatsızlıkları, şiddetli ağrılar

l Bulantı ve kusmaların sürekliliği

l Pamukçuk

l Geçmeyen farenjit

l Baş ağrısı
Serokonversiyon Evresi

İkinci evre olan serokonversiyon vücudun HIV virüsüne karşı ürettiği antikorların oluşma evresidir. Virüsün bulaştığı andan itibaren 6-12 hafta aralığında vücut virüse karşı tepki ve savaş niteliğinde antikor üretimine başlamaktadır. Vücut hastalığın bağışıklık sistemine saldırışını durdurmak için yok edici antikorlar üretmeye başlamaktadır. HIV virüsüne ise bu antikorların hiçbir etkisi söz konusu değildir. İlerleme devam ederek bağışıklık sisteminin çöküşü devam eder. Fakat bu antikorların var olması virüsün tespiti açısından büyük önem taşır.

Asemptomatik Evre

Üçüncü evre olarak kabul edilen ‘’Asemptomatik’’ vücutta HIV belirtilerine dair hiçbir hareketliliğin olmadığı dönemdir. Virüs yayılımı devam ederek bu dönemin süreci 6-13 yıl arasıdır. Bazı vakalarda ise bu süreç sadece 1,5-5 yıl kadar sürmektedir.

Erken Semptomatik Evre

Dördüncü evredir ve AIDS hastalığına adım adım yaklaşıldığını göstermektedir. Bu evrede hastalar HIV virüsünün yıkımlarını hissetmeye ve hastaneye gidecek derecede hastalıklarda iyileşme güçlü yaşamaktadırlar.

l Halsizlikler

l Baş ağrıları

l Aşırı kilo kaybı

l Nedene bağlı olmadan meydana gelen ateş

l Uzun süreli ishal

l Pullanma, deri döküntüleri

l Mantarlar ve herpes enfeksiyonları
Bu belirtiler HIV virüsünün dördüncü evresinde görülmektedir. Yaşam kalitesini düşürmesinden ötürü hastanelere kişiyi sevk ederek hastalığa dair doktorlara en net ipuçları verilmektedir.

AIDS EVRESİ

Kişi bu evreye ulaştığında bağışıklık sisteminin artık işlevsiz hale geldiğini net bir şekilde hissetmektedir. Bağışıklık sisteminin ekarte olarak AIDS evresinin yaşandığı bu dönemde birçok enfeksiyon ve kanserler vücudu istila edebilir, grip dahi olsa kişiyi öldürecek kadar savunmasız hale getirebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu