Sağlık

ERKEK HASTALIKLARI BELİRTİSİ VE TEDAVİSİ

ERKEK HASTALIKLARI, BELİRTİSİ VE TEDAVİSİ

Günümüzde çoğu birey çeşitli hastalıklar sebebiyle normal yaşamlarında sıkıntı çekmekte olup karşılaşılan hastalıkların bazıları spesifik olarak erkek ya da kadınlarda görülebilmektedir. Bu hastalıklar arasında erkeklerde sıklıkla rastlanılanlar erkeklerde görülen hastalıklar olarak adlandırılırken diğer durum ise kadın hastalıklarını tanımlamaktadır. Özellikle erkek hastalıklarının sayısı kadın hastalıklarına göre sayılı olmasının yanında ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Bu sebeple de başta prostat olmak üzere çoğu erkek hastalığında erken teşhis oldukça önemlidir.

ERKEK HASTALIKLARI NEDİR?

Erkek hastalıklarının büyük bir kısmı cinsel hastalıkları kapsamakla birlikte birçoğu da psikolojik rahatsızlıkları içermektedir. Bu hastalıklar içerisinde fiziksel rahatsızlıkların oranı ise oldukça azdır. Erkek hastalıkları olarak sayılabilen bazı rahatsızlıkları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

l Oldukça sık rastlanılan testis torsiyonu, testis ağrısı olmakla birlikte nadir olarak da görülen inmemiş testis rahatsızlığı,

l Kasık dokularının zayıflaması ile ortaya çıkan kasık fıtığı,

l Varikosel,

l Hidrosel,

l Prostatın yanında prostatta büyüme,

l Nadir olarak görülen ve ereksiyon sorunu olarak kabul edilen Priapizm,

l Nadir olarak görülen penis ucu iltihabı,

l Testis iltihabı,

l Orta yaş bunalımı olarak kabul edilen Andropoz,

l Peyronie gibi hastalıklar olup bunların yanı sıra penis ve testis kanseri de erkeklerde görülen özel kanser biçimleri olarak sayılabilmektedir.
Erkek Hastalıkları Belirtileri
Erkeklerde görülen hastalıkların birçoğu cinsel rahatsızlar olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra psikolojik olarak görülen rahatsızlıkların belirtileri kişinin yakınları ve arkadaşları tarafından da gözlenebilmekte olup cinsel hastalıklar ise sadece kişinin kendi kendini muayenesi ile mümkündür. Bu doğrultuda erkek hastalıkları belirtileri:

l Kasık fıtığında sık sık bölgede ağıların görülmesi ve bu ağrıların sinir sıkışmasına benzer şiddette olması,

l Testis hastalıklarında belirtiler cinsel organın kasılması fakat boşalma olmaması durumu, testis organında morarmalar, testisi saran bölgede sıvı birikmesi, testislerde iltihaplanma gibi belirtileri içermektedir.

l Ereksiyon sorunları,

l Peyronie hastalığına bağlı olarak testiste eğrilik görülmesi,

l Penis kanserinin belirtileri olarak ise penis ucunda sivilce ve benzeri oluşumlar ile peniste akıntı görülmesi olarak sayılmakla birlikte bu belirtilerin görülmesi durumunda bireylerin uzman bir doktordan görüş almaları da kesinlikle tavsiye edilmektedir.
Erkek Hastalıkları Tedavisi
Kadınlarda ve erkeklerde görülen sağlık sorunlarına yönelik teşhisler sonucunda farklı tedavi yöntemleri kullanılmakta olup erkek hastalıkları tedavisi için tercih edilen yöntemler ise genellikle şu şekilde olmaktadır:

l Testis torsiyonu durumunda acil cerrahi müdahale,

l Kasık fıtığında ise fıtık operasyonu ile cerrahi müdahale,

l Testis ağrıları için doktor tavsiyesine bağlı olarak ilaç kullanımı,

l Peyroni hastalığında ise zamanla peniste oluşan eğrilik düzelebilmekte olup hastalar isterlerse estetik operasyon da yaptırabilmektedir. Bunun yanı sıra doktor kontrolüne bağlı olarak cerrahi operasyona başvurulabilmektedir.Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve teşhis oldukca önemlidir.
Anahtar kelimeler erkeklerde görülen hastalıklar, prostat, Erkek hastalıkları, testis kanseri, erkek hastalıkları belirtileri, peniste akıntı, erkek hastalıkları tedavisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu