Ekonomi

En Düşük Ve 0 Faizli Kredi Veren Bankalar

En Düşük Ve 0 Faizli Kredi Veren Bankalar
Son zamanlarda ülkemizde faiz oranlarının oldukça düşmesi ile birlikte sıfır faizli kredi imkanları da artmıştır. İhtiyaç sahipleri düşük faizle kredi almak için tekrar bankaların yolunu tutuyor. Her ne kadar kredi kullanmayan yok gibi görünse de aslında bu sayı belirli sebeplerden dolayı bir hayli fazladır. Kredi kullanmamalarının nedeni ise, faiz bulunması ve dinen faizin uygun görülmemesi durumudur. Sıfır faizli kredinin diğer bir türü olan kar payı oranları da faiz oranları ile aynı rakamlarda seyrediyor. Aslında sadece adı değişiktir, aynı mantık ile işler. Bankalar bu durumu kar payı adı altında toplamaya başladı. Ortaya çıkan vade sistemine benzeyen durum faizsiz kredi tanımını hayata geçirdi.
Sıfır faizli kredi imkanlarında aslında bankanın bir kaybı bulunmuyor çünkü kredi masraflarını ve sigorta primlerini yüksek tutarak, faizden elde edemediği parayı bu şekilde çıkarıyor. Faiz; banka veya bir finans kuruluşunun kendisi için müşterilerine vermiş olduğu paranın, müşterinin kullanılmasına karşılık kar amacı için alınan paydır. Kar payı ise işletmenin, giderlerinin ve zararlarının toplam cirodan düşülmesi sonucu karın, işletme ortaklarının hissesine göre edilen payıdır. Faizli kredi; işletmenin müşterilerine bir faiz oranı üzerinden verdiği borç paradır.
Faizsiz Kredi Veren Bankalar
Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. , Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. , Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. , Ziraat Katılım Bankası A.Ş. , Vakıf Katılım A.Ş. Bu bankalar kar payı oranlarına göre faizsiz kredi veriyorlar.
Garanti Bankası 2000 TL faizsiz işlem uygular, Halk Bankası Kobilere özel faizsiz kredi imkanı sunar, Denizbank otomatik ödeme talimatı ile 1000 TL faizsiz kredi sağlar. Bazı otomobil markaları sıfır faiz ile otomobil kampanyaları uyguluyor. Bunlardan bazıları Ford, Fiat, Nissan, Opel, Skoda faizsiz otomobil kredisi veriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu