Dünyanın En Küçük Aktif Volkanı Taal Asya

Dünyanın En Küçük Aktif Volkanı: Taal (Asya)
Taal Volkanı, Luzon Adası’nda, bulunan Manila’nın 60 km güneyinde bulunan Tagatay şehri, güney batıda bulunuyor. 311 metre yüksekliğinde olan Taal Volkanı dünyanın en küçük ve en aktif volkanları arasında yer alır. Bu gölün üzerinden 23 km kare biçiminde bir ada yükselmektedir. Zirvesinde ise asitli bir suya hakim olan bir krater gölü bulunur.
Taal Krater Gölü
Göl’ün içerisinde, minik bir kayalık ”Vulcan Point” tekrar söylemek gerekirse ”Ada’nın içinde göl, gölün içinde ada.” Volkanın tepesine tırmanmak, 45 dakika sürer. Yükseklik arttıkça rüzgar da artar. Rehberinizin talimatıyla dikleşen bu yolu kolaylıkla aşabilirsiniz. Gölün nefes kesen manzarasını fotoğraflayabilirsiniz. Doğa harikası kaldera içinde yatan volkan, bir çok dünyada benzersiz;
Taal Volkan, Dünya’da 500 milyon sene önce tektonik hareketlerle oluşmuş, Filipinler’in en büyük olan adaları Luzon Adası üzerinde bulunuyor. Taal Volkanı, içerisinde 25, 30 km genişliğinde Taal Gölü ile çevrili.Fakat gölün olduğu yer de eski ve sönmüş olan kraterin tam da kendisi (Taal Caldera). Birçok yüksek kükürtlü özelliğiyle de dikkat çeken bir göl, birçok sayıda tatlı su balığına ve bir çok sayıda bazı endemik türlere de ev sahipliği yapmaktadır.
Taal Gölün üzerinde bulunan 23 km kare şeklinde bir ada yükseliyor. Taal Volkanı bu adanın üzerinde bulunmaktadır. Volkanın ise zirvesinde bulunan, asitli suya sahip olan, bir krater gölü bulunmaktadır. Eşsiz bir görüntüye sahiptir. Tagatay, serin bir iklime sahip olup, sıcaklık ise 22-25 derecede hızlı bir hava değişimi görülebilir. Güneşli bir hava yerini bulutlara, yağmurdan sonra ise şahane bir kızgınlığa bırakırsa sakın şaşırmayın. Dünya’nın 16 Volkanı arasında yer alıp, 1572 yılında 33 defa patlayıp, 5000 kişinin ölümüne neden olmuştur.
Taal Volkan’ı Nasıl Gidilir?
Otobüs ile Manila’dan 3 saat uzaklıkta bulunan Taft Avenue caddesinden otobüs ile kolaylıkla gidilebilir.