Gezi

Dünyanın 7 Harikasından: P.Princesa Subterranean River (Asya)

Dünyanın 7 Harikasından: P.Princesa Subterranean River (Asya)
Asya’nın en gözde yeri şüphesiz ki bir doğa harikası olan Filipinlerin Palawan Adasında bulunan P. Princesa Subterranean River. Dağın içerisi kireçtaşından oluşmakta ve 8 kilometre uzunluğa sahip. 2007 yılına kadar dünyanın en uzun yer altı nehri unvanının sahibi olan bu yer 2007’den sonra unvanı Meksika’da ki Yucatan Yarımadası’na devretti. Vietnam’da bulunan Halong Bay, Arjantin’de bulunan Iguazu Şelalesi, Güney Kore’nin güney kısmında bulunan Jeju Adası, Endonezya’daki Komodo Adası ve Güney Afrika’da bulunan Table Adası’ndan sonra dünyanın 7.harikası konumunda olan bu yer turistlerin Filipinler’deki en gözde yeri.

P.Princesa Subterranean River’a Nasıl Gidilir?

Turistlerin sıklıkla tercih ettiği bu yere gitmek için Rizal Avenue’den Filipinlerin meşhur ulaşım aracı olan Jeepney ile 20 peso ( Filipin parası ) karşılığında otobüs terminaline geçiş yaparak Sabang kasabasına giden otobüsle 200 peso karşılığında yer altı nehrine geçiş yapabilirsiniz. Otobüs terminalinden Sabang’a gitme süresi yaklaşık olarak 2.5 saat sürmekte. Yer altı nehrine gitmek için ilk olarak turizm ofisine gidip giriş izni almak gerek. Turizm ofisi ile yer altı nehri arası yaklaşık yirmi dakika ve tekne olarak seyahat etmektesiniz. Bu teknenin ise seyahat bedeli ücreti 700 peso. Eğer bir grup olarak gidecekseniz bu fiyatı kişilere bölerek düşürmek mümkün olacaktır.

Uzun Bir Yer altı Yolculuğu
Tekne ile nehrin olduğu yere geldikten sonra seyahat ile görevli arkadaşlar güvenlik nedenlerinden dolayı kaskları ve can yeleklerini taktırmakta. Yaklaşık 8.2 kilometre uzunluğunda olan nehrin yaklaşık 4.3 kilometresine ulaşım mümkün. Fakat tur sadece 1.5 kilometresini kapsamakta. Yaklaşık olarak 45 dakika süren yer altı turunda aydınlatma turistlere dağıtılan el fenerleriyle gerçekleşiyor. Bu nehir gerçekten dünyanın 7. Harikası olmayı hak ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu