Gezi

Dresdene Nasıl Gidilir Avrupa

Dresden’e Nasıl Gidilir ( Avrupa)
Dresden, Almanya’nın önemli şehirlerinden birisidir. Çek Cumhuriyeti’nin yanında yer alan Dresden, değerli kültürel birikimleri içinde barındıran müze kenttir. İsmini ”bataklık ormanları sakinlerinin yaşadığı yer” anlamına gelen”drezdane” kelimesinden alır. Şehir geçmiş yıllardan günümüze birçok değer barındır. Dresden 18. yüzyılda en parlak ve zirve dönemini yaşar. Bu yüzyıla August Dönemi de denir. August dünyaca ünlü müzisyen, sanatçı ve ressamları Dresden’de toplamayı başarır. Bu kişiler değerli yapıtlar ortaya çıkarır ve Dresden’in kültürel yapısının aynı zamanda mimarisinin değişmesini sağlar.
Barok Tarzın Muhteşem Yapısı: Frauenkirche ( Kadınlar Kilisesi)
Frauenkirche, ilk olarak 11. yüzyılda inşa edildi. Ancak 1727 yılında yıkılarak barok üslubuna göre tekrar yapıldı. Bu harika yapıyı barok tarzıyla inşa eden kişi George Baehr olmuştur. Bu mimari yapı Dresde’nin simgelerinden biri olmuştur. Johan Sebastian Bach özel olarak yaptırdığı orguyla burada bir resital vermiştir. Uzun yıllar ibadete kapalı olan Kadınlar Kilisesi 2005 yılında tekrardan ibadete açılmıştır. Her yıl binlerce ziyaretçinin geldiği kilise önemli yapılar arasında yer alır.
Dresden Mucizelerine Tanık Olmak
Dresden’in diğer önemli mimari yapıları arasında Kraliyet Sarayı gelir. Diğer adı Dresden Kalesi’dir. Rönesans döneminde yaptırılmış ve içinde farklı müzelerin bulunduğu sarayda önemli koleksiyonlar bulunur. Cephane koleksiyonu ise müzede göz kamaştıran ve insanlarda merak uyandıran bir koleksiyondur. Albertinum, Neo Rönesans döneminde inşa edilmiştir. Dünyanın en büyük sanat müzelerinden birisidir. Fransız sanatçı Auguste Robin’nin birçok önemli eseri bu müzede yer alır. Herkesin mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer alır.
Dünyanın Her Yerinden Dresden’e Yolculuk
Her yıl birçok turist bu muazzam şehri görmeye gider. Ulaşım imkanları kolaydır. Türkiye’den hava yoluyla aktarmalı ya da direkt uçuşlar mevcut. Dresden Havaalanı şehirden 20 dakikalık uzaklıkta bulunur. Otobüs, tramvay ya da trenle yolculuk yapmak mümkündür. Trenle gitmek isteyenler için iki büyük gar vardır. Ayrıca şehirde isteyenler bisikletle de yolculuk yapabilir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu