Sağlık

Doğum Kilolarından Nasıl Kurtulurum

Doğum Kilolarından Nasıl Kurtulurum?
Hamilelik duygusu; her kadının yaşaması gereken, çok özel ve anlamlı bir duygu. Ayrıca benzersiz bir duygu. Hamilelik dönemi ise, bir kadının hayatında ki en güzel, en keyifli fakat bir o kadar da zor bir dönem. Bu dönemde hem anne adaylarının, hem de bebeğin sağlığı için dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi, uyku düzenine dikkat edilmesi, alkol ve sigaradan uzak durulması, stresten uzak durulması, ağır kaldırılmaması, hamilelere özel egzersiz hareketlerinin yapılması bu konulardan bazıları.
Hamilelik döneminde, anne adaylarında fiziksel ve psikolojik yönden birçok değişiklik meydana gelir. Bu dönemde meydana gelen değişiklikler nedeniyle anne adaylarını endişelendiren bazı konular da ortaya çıkar. Bu konulardan bazıları, doğumdan sonra da karnın sarkmaya devam etmesi ve hamilelik döneminde alınan kiloların verilmesi durumudur. Bu sorunları ortadan kaldırmak mümkün mü? Her anne adayının, hamilelik döneminin sonuna doğru sorduğu soru aynıdır; “Doğum kilolarından nasıl kurtulurum?” Doğumdan sonraki kilolardan kurtulmanın birkaç püf noktası;
Sütünüzün Artması İçin Her Şeyi Yemeniz Gerekmiyor
Birçok anne adayı, hamilelik sonrasında, sütünün artması için gıda ayrımı yapmaksızın her şeyi tüketir. Bu durum sütün artmasını sağlamadığı gibi, hamilelik döneminde alınan kiloların üzerine çok daha fazla kilo eklenmesine yol açar. Anne adayları için en önemli süt arttıran şey bol su içmektir, bu yüzden gereğinden fazla yemek yemek yerine bol su içmek daha faydalı bir davranış olur.
Ambalajlı Paketli Ürünlerden Uzak Durun
Marketlerden satın alınan ambalajlı ürünlerin içeriğini mutlaka okuyun ve mümkün olduğunca almamaya özen gösterin. Çünkü bu ürünlerin üretiminde kullanılan trans yağlar hem anne hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler.
Ara Öğün Sayısını Arttırın
Herkes günde üç öğün yemek yer, fakat hamile olan bayanlar, hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrasında öğünlerde biraz daha fazla yemek yer. Hamileler ve anne adaylarının, gereğinden fazla yemek yerine, dengeli ve yeteri miktarda yiyerek, öğün sayısını arttırmalarında büyük fayda var.
Sıvı Tüketimini İhmal Etmeyin
Uzmanların hemen hepsinin, diyet yapanlara önerdiği en önemli uygulama, bol sıvı tüketimi. Hamilelik döneminde alınan kiloların geri verilmesi için de sıvı tüketimi önemlidir.
Süt ve Süt Ürünleri Tüketin
Hem çocukların gelişiminde, hem de anne adaylarının sağlığı ve bebeklerin gelişiminde süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi çok önemlidir. Bu ürünler özellikle protein açısından zengin ürünlerdir, bu nedenle anne adaylarının da bol miktarda tüketmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu