Sağlık

Diş Beyazlatma Yolları Nelerdir

Diş Beyazlatma Yolları Nelerdir?
Herkes dişlerinin bembeyaz olup parlamasını ister. Bunun için tıbbi müdahalelerin dışında evde uygulayacağınız birkaç yöntemle daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Öncelikle dikkat etmeniz gereken birkaç şeyden bahsedelim. Günde en az 2 kere dişlerinizi fırçalamalısınız. Sabah akşam dişlerinizi fırçalayarak daha temiz ve sağlıklı gülüşlere sahip olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken başka bir yol ise dişinize zarar veren yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız kahve, çay ve sigara kullanımı azaltmalısınız.
Diş Beyazlatma Yöntemleri Limon ve Karbonat: 1 çay kaşığı karbonatın içerisine 1 adet limon sıkın ve karıştırın bunu bir diş fırçasıyla dişlerinize uygulayın bu yöntemi haftada 1-2 defa tekrarlayın. Limonun içindeki asit dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olacaktır.
Karbonat Tuz ve Sirke: Eğer dişlerinizdeki sarı lekelerden şikayetçiyseniz bu yöntemi kullanmalısınız. Sirke dişlerinizdeki sarı lekeleri çıkartmada oldukça etkilidir. Karbonat ve tuz ise zaten beyazlatma etkiye sahiptir. Bu üç maddeyi 1 çay kaşığı olacak şekilde karıştırın temiz bir fırçayla haftada 1 veya 2 defa uygulayın.
Sofra Tuzu: Sofra tuzu içinde bulundurduğu antibakteriyel etkisi sayesinde dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olacaktır. Bu yöntemde ıslak bir fırçayı tuza batırarak dişlerinizi fırçalamanız yeterli olacaktır. Böylece hem dişlerinizi beyazlatır hem de ağızdaki bakterilerden kurtulabilirsiniz.
Çilek: Çileğin içinde bulunan malik asit diş beyazlatmada kullanılır. Çileği bir kabın içerisine alıp çatalla ezerek püre kıvamına getirin ve dişlerinizi 2 dakika boyunca fırçalayın. Bu yöntemin etkisini arttırmak istiyorsanız çileğin içerisine 1 çay kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz.
Muz Kabuğu: Dişlerinizi fırçaladıktan sonra muz kabuğuyla dişlerinizi ovabilirsiniz. Muz kabuğu içerisinde bulunan potasyum ve magnezyum sayesinde diş beyazlatmada size yardımcı olacaktır.
Sizlerde evde yapabileceğiniz yöntemlerle inci gibi dişlere sahip olabilirsiniz. Tabi ki en önemli konulardan biri ağız ve diş sağlığı bunun için dişlerinizi fırçalamak bu konudaki en önemli adımdır. Ayrıca diş beyazlatma etkisi olan diş macunların da kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu