Dil Kanaması Nasıl Durur

Dil Kanaması Nasıl Durur?
Dil kan damar bakımından zengin bir organımızdır ve bu nedenle olası bir kesik durumunda fazla miktarda kanama meydana gelebilir. Küçük bir çizikte bile kanama fazla olabilir. Dildeki bir kanamayı değerlendirmek gerekir. Kesiğin derin ya da hafif bir çizik olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer dilde derin bir kesik var ise hastaneye gidilmelidir. Şayet küçük bir kesikten dolayı kanamanız varsa, kanama kendiniz de durdurmanız mümkün olabilir. Siz dahi olsanız bile 45-50 dakika içinde kanamayı durduramıyorsanız eğer bir hastaneye gitmelisiniz. Hastanede sizi bir ağız cerrahine gönderebilirler. Küçük bir operasyonla kanamayı durdururlar.
Dil Kanamasını Durdurmak İçin Yapılması Gerekenler
Antibakteriyel bir sabun ve ılık suyla ellerinizi yıkayın. Ellerin tamamıyla temiz olduğundan emin olmadan kesinlikle dilinizdeki kesik yere temas etmeyin. Göğsünüze yakın olacak şekilde çenenizi öne doğru eğin. Bu durum kanın boğazın arka tarafına birikerek boğulmanıza neden olmasını önleyecektir. Kanayan bölgeye elinizle bastırın yani o bölgeye basınç uygulayın. Kanayan bölgeye temiz bir bez ya da gazlı bezle bastırın. 5 dakika kanayan bölgeye bezle bastırın ve sıkı bir şekilde tutun.
Eğer bezi kaldırdığınızda diliniz kanamaya hala devam ediyorsa 5 dakika daha bezle bastırmaya devam edin. Temiz bir beze biraz buz katarak sarıp dilinize uygulayın. Soğuk, kanamanın durmasına yardımcı olacaktır. Kanayan bölgeye ıslak çay poşeti koyabilirsiniz. Bitki çayı yerine siyah yada yeşil akarsu tercih edebilirsiniz. Siyah ve yeşil çay da yer alan teninler kanın pıhtılaşmasına destek olur ve kanamanın daha çabuk durmasında etkin olur. Eğer hala dilinizin kanaması durmuyorsa ve 45-50 dakikayı geçtiyse mutlaka bir hastane gitmelisiniz. Eğer kesik derin ise bular fazla işe yaramaz ve bir an önce hastaneye gitmeniz gerekir.