Sağlık

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli

Her toplumun kendine özgü kuralları vardır. Bunlar gelenek olarak adlandırılır. Dünyada bazı toplumlar cinsellik kelimesini ayıp, sıkıntılı bir tabir olarak nitelendirirken bazı toplumlar ise bunu gayet normal şekilde değerlendirir. Açıklaması sorunlu olan toplumlarda bu konunun konuşulması biraz daha zor ve zaman alan bir süreçtir. Burada önemli olan toplumun anlayışı her ne olursa olsun ebeveynlere düşen sorumluluklardır. Ebeveynler bu konuda üstlerine düşen görevleri zamanında ve yeterli düzeyde yaparak toplumda bilinçli bireyler yetiştirebilirler. Bilindiği üzere ağaç kökten insan ise kulaktan sulanır. Buradan anlaşılacağı gibi iletişim önemli bir yere sahiptir.

Cinselliği Sorgulama Süreçleri Farkındalık

Cinsellik süreçlerini sorgulama her bireyde farklılık gösterebilir. Çocuklar genellikle bu süreçlere ilk adımlarını 2-5 yaşlarında cinsel organlarını fark ederek sorgulayacaktır. Çocuğun sorguladığı bu durumları ayıp diye nitelendirmek çok yanlıştır. Çünkü ileri ki yaşlarda tahribatı yüksek durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bu yüzden kısa ve net şekilde yeteri kadar yani çocuğun anlayabileceği düzeyde açıklamalar yapılmalıdır. Çünkü bilindiği üzere cinsellik konusu oldukça hassas bir konudur. Örneğin cinsel organ sorgulaması yapan bir çocuğa ebeveyni, çocuğu erkekse babanın bu durumu açıklaması, çocuk kız ise, annenin bu durumu açıklaması daha doğru olacaktır. Bu sorgulama yapan bir çocuğa anlatılacak cinsiyete göre, erkek ise cinsel organının tüm erkeklerde bu şekilde, kız ise cinsel organının tüm kızlarda bu şekilde olduğudur.

Kendini Sorgulama

Bu süreçte ise çocuklar nasıl dünyaya geldiğini merak etmektedir. Ergenliğe kadar ki bu süreçte çocuklar leylek hikayelerine maruz kalsa da aslında doğru olan bu değildir. Bu sıkıntılı süreçlerde ebeveynler sağlıklı nesiller yetişebilmesi için çocuklarına sağlıklı bilgiler vermelidir. En azından annenin karnında bir bölümde büyüyüp geliştiğini kısaca anlatmaları bu süreçte çocuklara yeterli olacaktır.

Vücutta Oluşan Değişim Ve Ergenlik Süreci

Ergenlik dönemi bir çocuğun, artık büyüdüğünü ve genç bir birey olma yoluna girdiğinin ilk belirtileridir. Bu süreçte ebeveynlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Ergenlik döneminde olan bir bireyin soruları da çokta masum olmamakla beraber artık açıklayıcı cevaplar isteyecektir. Ebeveynler unutmamalıdır ki bu süreçte ne kadar fazla sorumluluk alırlarsa o kadar öz güvene sahip ve sağlıklı evlatlar yetiştireceklerdir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu