Ekonomi

Çift Yönlü İşlem Nedir Nasıl Yapılır

Çift Yönlü İşlem Nedir, Nasıl Yapılır?
Çift Yönlü İşlem Nedir?
Yatırımlarından her türlü kar etmek isteyenler için çift yönlü işlem özelliği güzel bir fırsattır. Çünkü çift yönlü işlemde fiyatlar hem yükselirken hem de düşerken kar ettirir. İşlemler kesintisiz şekilde internetten de takip edilebilen fiziki olmayan işlemlerdir. Fiyatların anlık hareketliliğine karşı risk almak istemeyenler için vazgeçilmez bir yöntemdir.
Çift Yönlü İşlem Nasıl Yapılır?
Son derece avantajlı olan çift yönlü işlemde değer kazanan yatırım aracı fiyat yükselince alınıp fiyat düşünce satıldığında fiyat farkından yine kar eder. Çift yönlü işlem yapmak için öncelikle sıkı bir piyasa takipçisi olmalısınız. Çünkü anlık fırsatları yakalamak mümkün olur.
Her şeyden önce güvenilir bir aracı kurum seçilip yatırım hesabı açmak gerekir. Bunu ister online ister direkt şubeye başvurarak yapabilirsiniz. Kısa süre içinde aktif olacak olan hesaptan işlem başlatabilirsiniz. Çift yönlü işlemde son derece önemli bir yere sahip kaldıraç sistemi kullanılır.
Çift yönlü işeme örnek verilecek olursa; doların yükselmesini bekliyorsanız o zaman UDS/TRY paritesine yatırım yaparsınız. Fiyattaki dalgalanmalardan kar edersiniz.
Altının gün içinde sürekli iniş çıkış yapmasından dolayı daha çok altına yönelen yatırımcılar doları da iyi takip etmelidir. Çünkü; altın dolar ile satılmaktadır. Altın fiyatının düşeceğini tahmin ediyorsanız XAU/USD paritesi ile satış yönünde işlem yaparsınız. Karşılığında dolar almış olursunuz. Altın düşerken dolar yükseldiğinden kar etmiş olursunuz.
Yatırımcıya her durumda işlem yapma olanağı sağlayan bu sistemde zarar durdur/kar al sayesinde kayıplarınızı da kontrol altına almış olursunuz. Beklenmedik bir dalgalanma söz konusu olduğunda bu emir devreye girer, işlemi otomatik olarak durdurur.
Açığa satış yönteminde ise hesabınızda altın olmasa bile altın satabilirsiniz. Açığa satışta satış baskısının daha hissedilir olması dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu