Gezi

Chiang Mai Kültür Tarih Doğa ve Aktivite Asya

Chiang Mai: Kültür, Tarih, Doğa ve Aktivite (Asya)
Chiang Mai, Tayland’da bulunan ve köklü bir geçmişi olan bir şehirdir. Turistik açıdan çok popüler bu şehir, içerisinde çok sayıda etnik kabile barındırıyor. Bu kabilelerin kendine özgü gelenek ve görenekleri şehri turistik açıdan ilgi odağı haline getirmiştir. Bu şehirde her tür turist için çekici bir yön bulunmaktadır.
Şehrin kökeninin 13. yüzyıla kadar uzandığı biliniyor. Asya’da yaşanabilecek en iyi şehirlerarasında bulunan bu şehir Tropikal kuşakta yer almasına rağmen sıcaklığı ortalama 25 derecedir. Tayland’ın en yüksek dağı olan ve yüksekliği 2565 metre olan Inthanon Dağı bu şehirdedir. Uzunluğu 660 kilometre olan ve şehrin içinden geçen Ping Nehri, Chiang Dao’da bulunan dağlardan başlayıp Bangkok’ta bulunan Chao Phraya Nehri’ne kadar uzanıyor.
Chiang Mai’de Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?
Chiang Mai, her turistik bölge gibi yapılabilecek aktiviteler açısından zengin bir şehirdir. Antik kalıntılar, müzeler ve ulusal parkları gezme, şelaleler, vadiler ve dağlarda yürüyüşler gibi aktiviteler mevcut. Ayrıca tur şirketlerinin düzenlediği aktivitelere de katılmak mümkün.
Chiang Mai’de Bulunan Padaung Kabilesi
Tayland’ın kuzeyinde bulunan Chiang Mai şehri birçok etnik gruba ev sahipliği yapıyor. Tayland’da bulunan tur şirketleri özellikle bu bölgeye odaklanmış durumda. Bunun sebeplerinden biri de bu bölgede yaşayan ve “Uzun Boyunlu Kadınlar” olarak anılan Padaung kabilesinin burada yaşıyor olması. Boyunlarına taktıkları halkalarla tüm dünyada tanınmış bir kabile olan Karen kabilesinin bir kolu olan bu kabilenin hikayesi çok eski tarihlere dayanıyor. O tarihlerde köylerin orman içerisinde ve vahşi hayatla iç içe olmasından dolayı bu kabilenin kadınlarının vahşi hayvan saldırılarına karşı böyle bir önlem aldığı ve bu önlemin daha sonraları kabilenin simgesi haline geldiği biliniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu