Faydaları

Çam Fıstığının Faydaları Nelerdir

Çam fıstığı adından da belli olacağı gibi çam ağacında yetişen eşsiz çıtır ve tereyağı kokusuna sahip tatlı ve hoş bir lezzete sahip olan bir fıstık çeşididir. Kökeni bitki olmaya dayanan ağaçtan elde edilen bir ürün olan çam fıstığı içerdiği esansiyal mineraller, vitaminler ve kandaki kolesterol seviyesini düşürmedeki etkisiyle adından oldukça çok sık söz ettirmektedir. Tüm bu faydalarıyla ne kadar kalp dostu bir kuru yemiş olduğu ispat etmektedir. 

Günümüzde kalp rahatsızlığının o kadar fazla olduğu bu dönemde kesinlikle tüketilmesi gereken bir yiyecek olarak göze çarpmaktadır. Kalp krizi riski taşıyan insanlar bu kuru yemiş türüne oldukça fazla rağbet göstermektedir. Eşler arası isteği artırmak, felci önlemek, tüberküloz ve anemi, akciğer sorunları ve zehirli maddeleri temizleme gibi oldukça fazla faydaya sahip olan çam fıstığı adeta kuru yemişlerin içinde 1 numara konumunda bulunmaktadır. 

Çam Fıstığının Sık Yetiştirildiği Bölgeler 

Ülkemizde özellikle Aydın Muğla arası bölgelerde sıklıkla yetişen çam fıstığı daha çok yumuşak iklimi sevmektedir. Bu bölge halkı için ayrı bir ek iş kaynağı oluşturmaktadır. Bu bölgede üretilen çam fıstıkları Türkiye geneline nakledilerek vatandaşın hizmetine sunulmaktadır. Her derde deva olarak görülen çam fıstığı piyasası oldukça gelişmiştir. 

Çam Fıstığı Piyasası 

Çam fıstığı piyasası oldukça geniş bir alana hâkim olmaktadır. Çünkü üretilen ürünler değerli olduğundan maddi anlamda oldukça iyi bir miktara satılmaktadır. Bunu gören çevre halkı da bu işi yapmak için çeşitli girişimlerde bulunmaktadır. Kilosu adeta altınla yarışan çam fıstığının kilo fiyatı 150 TL’yi bulmaktadır.
Ama buna rağmen üreticisini memnun etmeyen çam fıstığı oldukça iyi bir fiyat beklentisi içine girmektedir. Geniş bir piyasası olan çam fıstığına oldukça fazla ilgi bulunmaktadır. Dünya çapında ihracat yapan üreticilerde bulunmaktadır. Bu da ülkemiz ekonomisine ayrı bir ihracat geliri olarak yansımaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu