Tarifler

Buzdolabındaki Kötü Kokulardan Nasıl Kurtuluruz

Buzdolabındaki Kötü Kokulardan Nasıl Kurtuluruz?

Ev kadınlarının en büyük derdi günlük kullandığı eşyalarda oluşan kokulardır. Bu kokulardan en çok rahatsız edeni yiyeceklerin korunmasını sağlayan buzdolabı kokusu olmaktadır. Bu sorunu çözmek için yapılması gereken ilk şey kokunun kaynağını tespit etmektir. Buzdolabında oluşan bu koku kimi zaman açıkta kalan bir yiyecek kimi zaman bozulan bir yiyecek kimi zaman da buzdolabının kendinden yani çalışan aksanından kaynaklanan problemlerdir. Ya da bunların dışında elektrik yetersizliği sebebiyle dolabın çalışmaması, uzun süre dolabın kullanılmaması yine buzdolabı içinde koku oluşumuna sebep olur.

Buzdolabındaki kötü kokulardan nasıl kurtuluruz? İşte önemli olan bu sorunun yanıtıdır. Ev kadınlarının tecrübeleri ve yapılan incelemeler ışığında bu anlamda pek çok yöntem bulunmuştur. Bu yöntemlere bakacak olursak en başta hem temini kolay hem de kullanımı kolay olması sebebiyle elma sirkesi denenebilir. Eğer elma sirkesinin kendi kokusu rahatsız ediyorsa aynı amaçla karbonatta kullanılabilir.

Suyun içine bir miktar karbonat koyup dolabın içini bu suyla silin. Böylece hafif ama rahatsız edici kokudan kurtulabilirsiniz. Eğer bu yöntem işe yaramazsa hemen hemen tüm kokularda etkili olan Türk kahvesi de kullanılabilir. Kahvenin ağzını açık bırakıp dolaba koyduğunuzda kahve kokuyu çekecek ve koku giderilecektir. Aynı şekilde sütte iyi bir koku çekici olduğu için koku oluşan buzdolabına bir bardak ağzı açık sütü bırakmanız halinde süt oluşan kokuyu giderecektir. Tüm bunların yapılmasına rağmen koku hala giderilmiyorsa yapılabilecek diğer bir yöntem olarak karşımıza marketlerde satılan koku gidericiler çıkar. Bu satılan ürünlerinde koku gidermede etkili olduğu görülmüştür. Diğer bir yöntem ise mangal kömürüdür. Mangal kömürü bir kabın içine konulup kabın ağzı açık şekilde dolabın orta gözüne ya da raflara koyulursa kokunun kesin olarak giderildiği kullanan pek çok kişi tarafından teyit edilmiştir.

Yukarıda saydığımız maddelere rağmen koku oluşumu hala giderilemiyorsa sorun büyük bir olasılıkla dolabının çalışan aksanından kaynaklanmaktadır. Bu çalışan aksanlardan özellikle dolabın filtresi koku oluşumuna sebebiyet veren başlıca parçadır. Bu parçanın çıkarılıp temizlenmesi halinde koku giderilebilir. Eğer sorun filtrede değilse diğer bakılabilecek parçası kompresördür. Kompresörün temizlenmesi de sorunun giderilmesini sağlar. Koku gidermek adına bunları yaparken uzmandan yardım alınması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu