Gezi

Budapeşte Parlamento Binası

Budapeşte Parlamento Binası
Orta Avrupa ülkelerinden olan Macaristan’ın başkenti Budapeşte de yer alan parlamento binası şehrin en görkemli ve en dikkat çeken yapıtları arasında yer alır. Budapeşte Parlamento binası, Tuna Nehrine bakmaktadır. Budapeşte Parlamento Binasının bir diğer özelliği de Avrupa’nın en büyük 3. parlamento binası arasında yer almasıdır. Macarlılar tarafından da aktif olarak kullanılan binada Kraliyet mücevherleri ve tacı bulunuyor.
Budapeşte Parlamento Binası’nın Tarihi
Binanın yapımı tam olarak 1902 yılında tamamlanmıştır. Binanın yapımında 1000 kişi çalışmış, çok miktarda tuğla, kum ve altın kullanılmış. Gotik mimari örneği olan bina, Rönesans tarzı simetrik bir cepheye ve kubbeye sahiptir. Bugün binanın yalnızca küçük bir odası aktif olarak kullanılmaktadır. Simetrik iki cephedeki odalardan birisi siyasilerin parlamento toplantı odası, diğeri ise turistlik amaçlı oda olarak kullanılmaktadır.
Budapeşte Parlamento Binasına Nasıl Gidilir
Parlamento binasına gitmek için M2 hatlı metroya binip Kossuth Meydanı’na inmeniz gerekmektedir. Bir diğer seçeneğiniz ise Nehir kenarından geçen 2 numaralı tramvay hattına binmek olacaktır.
Parlamento Binasın Da Görülmesi Gereken Yerler
Bina da dikkatinizi çekecek olan ilk husus ışıklandırmasıyla dikkat çeken kubbelerin uyumudur. Binanın ortasında bir kubbe yer almaktadır. Kubbenin uzunluğu 96 metre, bunun nedeni ise Macaristan’ın fethidir. Parlamento binasının merdivenleri yaklaşık 26 km uzunluğunda. Bina da 10 avlu ve yüzlerce oda bulunmaktadır. Binanın dış tarafında ise Macar Kahramanları, Krallar, Prensler ve birçok efsane isimin heykeli bulunmakta. Budapeşte Parlamento binasının da bulunduğu meydana Lajos Kussuth adı verilmektedir. Lajos Kussuth Macaristan tarihi için oldukça önemi bulunan bir kişiliktir. Gazetecilik, avukatlık, politikacılık ve Budapeşte’nin valiliğini yapmıştır. Kendisi özgürlük savaşçısı olarak da bilinmektedir. Binanın önünde bulunun heykeller arasında Lajos Kussuth heykelini de görebilirsiniz. Binanın en güzel görüntüsünü ise, Tuna Nehrinin karşı tarafından görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu