Ekonomi

Borsaya Girmeyi Etkileyen Önyargılar Nelerdir

Borsaya Girmeyi Etkileyen Önyargılar Nelerdir?
Kısa yoldan yüksek kazançlar elde ederek zengin olmayı hayal eden birçok kişi birikimlerini doğru değerlendirmenin yollarını ararlar. Bu nedenle yatırım yapmak isteyen kişilerin karşılarına çıkacak en etkili yöntemlerden birisi de borsadır. Genç yaşlı ya da hangi meslekten olursa olsun herkesin borsa hakkında az da olsa bilgisi vardır.
Borsa kimi insan için kazanç yeri kimi insan için ise bir oyundan ibarettir. Borsa hakkında birçok kişinin kafasında belli bir ön yargılar mevcuttur. Aslında bu ön yargılar borsada bilinçsizce hareket edip kaybedenlerin etkisi ile oluşan ön yargılardır. Oysa ki borsada mantıklı hareket edildiğinde büyük kazançlar elde edilebilir.
Borsada Yatırım Yaparak Paralar Karlı Bir Şekilde Değerlendirilebilir
Borsa, yatırımcıların birikimlerini değerlendiren yasal bir platformdur. Borsa, ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenlemeleri ve denetimleri ile yasal hale gelmiştir. Borsada paraların güvenliğinin sağlanması için Takasbank yetkilendirilmiştir. Böylelikle yatırımcıların borsa üzerinde yatırdıkları paralar Takasbank tarafından güvence altına alınıyor. Bunun yanı sıra borsada yapılan her işlem kayıt altına alınarak borsa piyasasına olan güvenin artması sağlanmıştır. Yatırımcıların birikimlerinin güvenli bir şekilde borsada yapılabileceği kesin olarak söylenebilir.
Borsa Piyasasına Girmeyi Etkileyen Ön Yargıların Özellikleri Nelerdir?
Borsa piyasasına girişi etkileyen en önemli unsur hiç kuşku yok ki çevredir. Özellikle yatırımcıların aile ve arkadaş çevrelerinin sözleri borsaya girişi olumsuz yönde etkileyebilir. Borsanın güvenli bir yer olmadığı, borsaya girildiği takdirde tüm paraların kaybedilebileceği, bu nedenle zararlı çıkılacağı belirtilir. Yatırımcılar tüm bu baskılar neticesinde borsaya girmekten vazgeçebilir. Ancak tüm bu ön yargılara rağmen denemeden borsanın nasıl bir yer olduğu bilinmez. Borsada bilinçli ve mantıklı hareket edildiğinde kaybetme riski çok düşüktür. Borsadaki ön yargıların nedeni borsaya bilinçsiz giren kişilerin zarar etmelerinden kaynaklanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu