Ekonomi

Borsada Kısa Vadeli Yatırım Nedir Nasıl Yapılır

Borsada Kısa Vadeli Yatırım Nedir, Nasıl Yapılır?
Borsa da kısa vadeli yatırımların ciddi riskler barındırdığı birçok tüm yatırımcılar tarafından bilinen bir konudur. Ancak yüksek kazanç elde edebilmek için risk alarak yatırım yapan yatırımcılar çoğunlukla bu konuda deneyimli kurum veya kişilerdir ve ciddi kazançlar sağlayabilirler.
Kısa Vadeli Yatırım için Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yatırımcıların bu konuda deneyim ve bilgi birikimlerinin normal bir yatırımcıdan çok daha fazla ve geniş olması önemlidir. Riskli ve ani değişkenlikler gösteren bu tarz bir yatırım için aynı zamanda psikolojik eşik yüksek olmalı ve kontrolsüz tepkiler ve ani reaksiyonlar verilmemelidir. Anlık değişmelerin yatırımcı için karar verirken doğru yöntem kullanmasını önemli hale getirmesi gerçeği piyasalar ile ilgili tüm faktörleri yakından takip etmeyi zorunlu kılar. Bu nedenle yatırımcının mutlaka profesyonel yatırım yapan bir kuruluştan eğitim almalıdır. Bu şekilde kısa vadeli yatırımlarınızı karlı hale getirebilirsiniz.
Kısa Vadeli yatırımlar ve Teknik
Kısa vadeli yatırımlarda hisse senetlerindeki spekülatif değişimi olan kağıtlar önem arz eder. Hızlı ve sürekli fiyat değişikliği eğiliminde olan hisse senetlerinin mutlaka yakın takibi gerekir. Örnek olarak elektronik sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin kağıdını satın aldıysanız bu sektördeki gün içerisinde yaşanan gelişmeleri bilmeli ve sahibi olduğunuz şirket dışında önemli diğer şirketlerin faaliyetlerini takip etmelisiniz. Bu sayede yapacağınız doğru analizler sizi sonuca götürür.
Yüksek risk oluşturan rakamlar ile değil düşük lotlarla yatırım tercih etmek gerekir. Bu noktada fiyatların yükseliş eğiliminde olduğu anlar takip edilmelidir. Volatilitenin artış eğiliminde olduğu anlarda işlem yapmak risklidir. Fiyatlar bu anlarda ciddi değişkenlik gösterdiği için tahminlerde yanılma payı yüksektir. Değer düşüşü yaşayan kağıtlarda açığa satış işlemi uygulandığı bilinir. Bu hisse senetlerine yoğunlaşmak kısa vadeli yatırımcı için oldukça risklidir. Bu nedenle fiyat düşüklüğünden yararlanmak yerine artış eğilimindeki hisse senetlerine yönelmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu