Ekonomi

Borsada Kie Nedir

Borsada Kie Nedir?

Borsa piyasasında belirlenen emir tipleri vardır. Belirlenen bu emirler de geçerlilik süresi bulunuyor. İptale kadar geçerli olan emir tipi (İKG) talep toplama yöntemi ile arzların gerçekleştirildiği birincil piyasada kullanılıyor. Kalanı iptal et emirleri ise (KİE) fiyat ve miktarın girilerek sisteme gönderildiği anda hiç işlem görmediği takdir de tamamının, kısmen işlem görüldüğünde ise işlemin görülmeyen kısmının emir dosyasına pasif durumda yazılmayarak, otomatik olarak sistem tarafından iptal edildiği bir emir türüdür.

Günlük emir ise, emrin verildiği gün boyunca sistemde işlem görmek için bekleyen emir türüdür. Emir gün sonuna kadar işlem görmediği takdir de iptal edilir. Sistemde herhangi bir düzeltme yapılmadığı takdir de her emir günlük emir olarak kabul edilecektir.

Borsada Emir Tipleri
Normal emirler kapsamında, limit fiyatlı emirler miktar ve fiyatın az girildiği emirlerdir. Girildiği anda herhangi bir işlem olmazsa gerçekleşmeyen kısım payın bekleyen pasif olarak adlandırılan emirleri arasına yazılır. Piyasa emirleri, sadece bir miktar belirtme yoluyla girilen emirlerdir. Karşı tarafta bulunan en iyi sistemli emirlerle eşleşme yoluyla işleme dönüşürler. Karşı tarafta herhangi bir işlem bulunmadığı takdir de sistem tarafından otomatik olarak iptal edilirler.

Piyasadan limite emirler, aynı piyasa emirleri gibi fiyatsız girilen emirlerdir. Karşı tarafla sadece en iyi fiyat kademesinde ki emirlerle eşleşirler ve böylece işleme dönüşürler. Dengeleyici emirler, açılış kapanış seansları dahil tüm seanslar da fiyat belirleme sürecine katılmayan, kalan emirlerle işlem yapmak üzere girilen emirlerdir.

Koşullu emirler ise, girilen emrin aktif hale gelebilmesi için bazı koşulların tanımlandığı emirlerdir. Bu emirler; miktar koşullu emirler, fiyat koşullu emirler, zaman koşullu emirler, kısmi görünme koşullu emirler olmak üzere 4’e ayrılır. Üye temsilcileri gün içerisinde, istedikleri zaman askıya alıp istedikleri zaman aktif hale getirebilecekler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu