Ekonomi

Borsada Kap Nedir

Borsada Kap Nedir?

Borsa mevzuatı ve sermaye piyasası uyarınca, kamuya iletilmesi gereken gerekli bildirimlerin imzalı bir şekilde iletildiği ve kamuya duyurulduğu elektronik sistemin adı KAP kısaltması ile Kamuoyu Aydınlatma Platformu olarak biliniyor. Bu uygulama Türkiye çapında, 2500 kullanıcı ve 500’ ü aşkın şirket tarafından kullanılıyor. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarafından KAP işletim birimi aracılığıyla yönetilen bu sistem haftanın her günü 24 saat çalışıyor. Kamuya açıklanacak her belge veya bilginin Sermaye Piyasa Kurulu esaslarına göre Kamuoyu Aydınlatma Platformuna bildirilmesi mutlaka gerekiyor. Kamuoyu Aydınlatma Platformu www.kap.gov.tr adresinden sürekli olarak yayın yapıyor. Gerçek zaman standardında 16 adet veri yayın kurulu bildiriminin yayınlarını ve 17 adet alt alıcı bildirimlerini yayınlamaktadır.

Borsada Kap Sistemi Nasıl Çalışır?
Sistem, Borsa İstanbul ile ilgili olan bilgileri tüm kesimlerin internet üzerinden tam, doğru ve anlaşılır bilgiye düşük maliyetlerle eş zamanlı olarak erişmesini sağlıyor. Aynı zamanda geçmiş zamana dönük bilgilere de kolayca ve düşük maliyetlerle ulaşım sağlıyor. Elektronik sertifika kullanarak Kamuoyu Aydınlatma Platformuna bildirimler gönderiliyor. Buna dayanarak ortaklıklar bildirim yapılmasını aksatmayacak sayıda olmakla yükümlüler. Pazar kaydı veya kotasyon kararına almak için borsa tarafından elektronik sertifikaların alınmış olma şartı aranıyor. Kamuoyu Aydınlatma Platformuna Borsa İstanbul’da işlem gören ortaklıklar, sermaye piyasası araçları, borsa yatırım fonları ve yatırım kuruluşları da bildirim gönderiyor.

Kap Bildirimleri Temel Özellikleri Nelerdir?
Bildirimler Excel, Word, Html ve XML formatında görüntüleniyor. Bildirimlere ilişkin detayların dokümanları PDF formatında ek olarak gönderiliyor. Sistemde bildirim şablonları kullanılıyor ve bu şablonlar sayesinde bir konu ile ilgili bir bildirim de bulunulması gerekiyorsa kolayca mümkün oluyor. Mesai saatleri içerisinde Borsa İstanbul e-posta yolu ile kapsamlı bir şekilde yardım masası hizmeti veriyor.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu