Ekonomi

Borsada Bedelli Ne Demek

Borsada Bedelli Ne Demek?

Bedelli sermaye artırımı yatırımcı için pekte hoş olmayan bir durum olarak biliniyor. Çoğu zaman yatırımcılardan para toplamak amacıyla şirketlerin uyguladığı bir sistemdir. Bedelli artırımını durumu iyi olan şirketler pek fazla yapmıyor. Nadir de olsa yatırım için sıcak para bulmak isteyen şirketler de bedelli yatırım kararı alıyor. Normal şartlarda bedelli artırımı gerçekleşebilmesi için en az küpür değeri kadar bir tutar isteniyor.

Türkiye’de hisse başına belirlenen küpür değeri 1 lira olarak belirlenmiştir. Şirket, bedelli artırımı yaptığı takdir de yeni verilecek hisse başına en az 1 lira talep etme hakkına sahip oluyor. Bu sebeple hisse tutarı 1 liranın altında işlem gören şirketler bedelli sermaye artırımı için uygun görülmüyor. Bu durum sonucunda şirketler arasında SPK sermaye azatlımı görülmüştür.

Örnek vermek gerekirse hissenin 0,80 kuruş olduğunu varsayalım. Sermayeyi yüzde elli azaltılarak, hisse sayısı yarıya düşürülürse yeni hisse fiyatı 1,60 lira ile borsada işlem görecek ve belli sermaye artırımından faydalanabilecektir. Şirketin piyasa değeri değişmediği takdir de, piyasa değeri yeni hisse sayısına bölünür.

Bedelli Artırımdaki Fiyat Neye Göre Belirlenir?
Şirket, olağan genel kurulunu toplayarak vermiş olduğu bedelli artırım kararını öncelikle yönetime sunar. Oy birliği ile kabul edilen bedelli artırım oranı ve belirlenen fiyat SPK ye bildirilir. Görüşmeler sonucunda karar kabul edilirse belirtilen sürede artırım gerçekleşir. Normal şartlarda artırım 1 lira yazılı hisse ise 1 lira üzerinde olur. Ancak bazı durumlarda şirket başka tutarda rüçhan haklarını kullanabilir.

Bedelli Artırımın Yatırımcıya Faydası Nedir?
Genel olarak düşük fiyatlarda zarar eden yatırımcı, bölünmeden sonra oluşan hisseler de olan gerilemelerle değerlendirebilir. Fiyatı yüksek olan hisselerde ki kazançlarda yatırımcı kazanır. Bedelli artırımda fiyat yüksek olan hisseler göz önünde bulundurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu