Ekonomi

Borsada Aof Nedir

Borsada Aof Nedir?

Ağırlıklı ortalama fiyat emirleri piyasa katılımcıları için işlem günü sonunda pay sırasında gerçekleşecek ağırlıklı kapanış fiyatı ya da ortalama fiyat gibi değerleri referans alarak işlemin gerçekleşmesine imkân veren emir türlerinden birisidir.

Aof Emirleri İle Nasıl İşlem Yapılır?
Gün sonunda bir payın sırasından oluşacak ağırlıklı ortalama fiyatları baz alınarak, belirlenen fiyat üzerinden veya bu fiyata belirli bir sayıda fiyat adımı uzaklıkta belirlenen fiyatlar ile gün içerisinde yapılır. Ağırlıklı ortalama fiyat emirleri (AOF) BIST 30 kapsamında olan paylar için geçerlidir. Bu emirler sadece kendi aralarında eşleşirler. Ağırlıklı ortalama emirleri, Pay AOF işlem sırasında pay sırasından farklı olarak sürekli işlem esası ve kapalı emir defteri ile görür. Bu emirler sadece seanslık emir olarak sisteme girilebilir.

Ağırlıklı ortalama fiyat emir sisteminin girilebilmesi için ilgili pay aşamasında gün içinde işlem olması gerekir. AOF sıralarında adım 0,01 liradır. Fakat işlemlerin fiyat belirlenmesinde esas alınacak olan fiyat, gün sonu AOF olarak belirlendiğinden virgülden sonra fiyat 3 basamaklı küsurat oluşturarak yuvarlanmaz. AOF emirleri açığa satış olarak girilemez.

AOF Emirleri İşlemlerinde Hangi Kurallar Geçerlidir?
Bu emirler borsa tarafından belirlenecek olan en yüksek veya en düşük fiyat adımları belirlenme yoluyla alım satım sistemine gönderilir. Gün sonunda oluşan işlem fiyatı, pay sırasında oluşan AOF’ ye fiyat adımlarının eklenmesi ile hesaplanır. Bu emirler girilirken ve miktarları değiştirilirken maksimum ve minimum miktar kontrolü yapılır.

Ağırlıklı ortalama emirlerini içeren minimum miktar 100.000 lot, maksimum miktar ise 10.000.000 lot olabilir. Bu emirlerde 3 milyon TL olarak belirlenen TL sınırı belirlenmez. Bu emir işlemlerinde oluşacak fiyat, AOF ve pay işlem sıralarında uygulanan fiyat adımı kurallarına dahil değildir. AOF işlemlerine ilişkin toplam hacim ve işlem miktarı gün içinde yayımlanmaz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu