Ekonomi

Borsada Alfa ve Beta Katsayıları Nedir

Borsada Alfa ve Beta Katsayıları Nedir?
Borsa yatırımcılarının yatırımlarını yaparken göz önünde bulundurduğu bazı göstergeler vardır. Karar veren yatırımcı bu göstergelerden yararlanarak kararını verir ve buna göre adımını atar. Bu göstergelerin önemleri riskleri minimum seviyeye indirmelerine göre değişebilir. Yani o an yapılan analize uygun olarak önem dereceleri değişebilmektedir.
Alfa Katsayısı
Yatırımcılar riskten kurtulmak ya da riski görebilmek adına alfa ve beta katsayıları için analizler ve temaslarda bulunurlar. Borsadaki alfa katsayısı hisse senedinin fiyat hareketine dair sistematik olmayan özel risk ölçümlerinin yapılmasıyla elde edilen katsayıdır. Bu katsayı, şirketlerin iç büyümelerini incelemektedir ve bu incelemelere göre ortaya çıkmaktadır. Hisse senedine etki de bulunan şirketin gelecekte nasıl bir pozisyon alacağı ve bu pozisyonun hisse senedine olan etkilerinin neler olacağının bilinebilmesi adına alfa katsayısının iyi analiz edilmesi ve bilinmesi gerekmektedir. Bu yönde atılan adımlar kazanç olarak geri dönecektir.
Alfa Katsayısı ve Göstergesi
Teorik olarak borsadaki hisse senetlerinin alfa katsayılarının toplamı sıfıra eşit olmak durumundadır. Bu durum sağlanıyorsa eğer yatırımcı yatırımından olumlu sinyaller almaya başlamıştır. Mevcut durumda piyasada olan hareketlilik hakkında yatırımcıya epey bir bilgi vermektedir. Bu bilgilerden bazıları hangi piyasanın düşüşte olabileceği hangisinin yükselişe geçeceği yönünde olabilir.
Beta Katsayısı
Piyasalarda var olan risk genel olarak siyasal kaynaklı ya da faiz oranlarından kaynaklıdır. Piyasalardaki riski hiçbir zaman hiçe sayamazsınız. Çünkü hangi piyasada yatırım yaparsanız yapın var olan risk kendi gösterdiğinde muhakkak sizi de etkileyecektir. Piyasalardaki bu risk durumunun en iyi şekilde gözlemlenebilmesi ve en iyi sonuçların alınabilmesi için beta katsayısının gözleminin iyi yapılması gereklidir. Beta katsayısı, menkul kıymetin performansının piyasanın ortalama performansı ile ilişkisidir. Menkul kıymetin piyasadaki bir birimlik değişimine karşılık yaptığı değişimin katsayısıdır.
Beta Katsayısı ve Göstergesi
Beta katsayısı karşımıza 3 farklı şekilde çıkabilir. Bunlar beta katsayısının 1 olması, 1’den büyük olması ve 1’den küçük olması durumlarıdır. Beta katsayısını 1 olması piyasa ile aynı riski taşıdığını gösterir. Beta katsayısının 1’den büyük olması durumunda ise menkul değer fiyatının piyasadan daha fazla yükseleceğini ve daha fazla düşeceğini gösterecektir. Beta katsayısının 1’den düşük olması durumunda ise menkul değerin fiyatının piyasadan daha az yükseleceğini ve daha az düşeceğini gösterir. Beta katsayısı 1’den yüksek olan değerler daha fazla risk içerirler. Düşen piyasalar da yatırımcıların tercihleri ise 1’den düşük olan menkul kıymetlere yöneliktir. Bunların yanında ideal bir piyasada beta katsayılarının toplamının 1’e eşit olması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu