Ekonomi

Borsa Zincir Emir Nedir

Borsa Zincir Emir Nedir?

Hisse senedi alım ya da satım emirlerinin, hisse senedi piyasasına ulaştırılmak üzere sisteme giriş yaptığınız ve ana emir kaynağına bağlı olan bu emrin tamamı ile gerçekleşme şartına bağlı olarak yine hisse senedi piyasasına ulaştırılmak üzere tanımlanan emirlerdir.

Zincir Emir İletimi Nasıl Gerçekleştiriliyor?
Öncelikle bir ana emir girişi yapılarak zincir emir iletimi gerçekleştirilebilir. Ana emir sisteme iletildiği takdir de iletilmiş olduğunuz ana emre bir zincir emir bağlanılabilir. Ana emrinizin tamamı gerçekleşirse, zincir emirleriniz borsaya iletilecektir. Ana emir kısmi gerçekleşmiş ise, ana emir tamamen gerçekleşene kadar zincir emir borsaya iletilmez. Aynı zamanda girilmiş olan zincir emirlere, yeni bir zincir emir de eklenebilir. Yani bir ana emre bağlı olarak birden fazla zincir emir girişi yapılabilir. İletilen ana emre zincir emir eklemek için sayı dâhilinde bir üst sınır yoktur. Ana emre istenilen sayıda zincir emir eklenebilir. Ana emir sizin tarafınızdan veya sistem tarafından iptal edilirse ana emrinize bağlı olan zincir emirler de sistem tarafından otomatik olarak iptal olacaktır.

Hisse ve bakiye senedi stok kontrolü, zincir emir girişi yapıldığında sistem tarafından yapılmaz. Stok ve bakiye kontrolü zincir emir tarafından piyasaya iletilecek ise, sistem tarafından kontrolü yapılır. Stok ve bakiye kontrolü sonucunda emirler iletilmeyecek durumda ise, otomatik olarak iptal edilir ve borsaya iletilmez. İptal olan ana emir veya zincir emirlerin sorumluluğu hesap sahibine aittir ve hesap durumuna uygun değil ise iptal olarak borsaya iletilmez.

Zincir Emir Sisteminde Düzeltme Yapılır mı?
Zincir emir de sistemde bekleyen emirlerde değiştirme veya düzeltme işlemi kesinlikle yapılmaz. Ancak sistem de giriş yaparak zincir emrinizi iptal edebilir veya yeni bir zincir emir ekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu