Ekonomi

Borsa Volume Nedir

Borsa Volume Nedir?

İngilizce’de hacim anlamına gelen Volume, borsada ise piyasada belirli bir zamanda alınıp satılan hisse senedi hacmi anlamına gelir. Genellikle fiyat değişimlerinin yorumlanmasında ve analizinde kullanılır. Volume aslında borsanın yapı taşlarından biridir. Arz-talep dengesidir. Bir hisse senedinin hacmi ne kadar yüksek olursa fiyat değişkenliği de o kadar yüksek olur.

Genel olarak yükselen bir piyasada hacmin yükselmesini, düşen bir piyasada hacmin düşmesini bekleriz. Volume bize piyasanın düştüğünü veya yükseldiğini gösteren dönüş noktasını gösterir. Yani hacmin düşük olduğu noktada yükselmeye başlamasından daha yüksek hacimlere çıkacağını tahmin etmemizi sağlar.

Dow Kuramı ve Volume
Teknik analiz sanatı olarak geçen ve borsada çok önemli bir yere sahip olan Dow Kuramı’na göre volume trendi desteklemelidir. yani ana trend yükselişte ise volume de yükselmeli, ana trend düşüşte ise volume de düşüş göstermelidir. Hacim hesaplanması işlem miktarının, işlem fiyatı ile çarpılması ile bulunur. Her hisse senedinin hacmi bulunup toplanarak piyasa hacmi hesaplanmış olur.

Bir hisse senedinin Volume’ü artıyorsa, o hisse senedinin diğerlerine göre daha fazla el değiştirmesi anlamına gelir. hacmin artması ise her zaman olumlu olmayabilir, satışların artışı olumsuz yönde etkileyebilir. Hisse senetlerinin hacmi düşük ise alıcı ve satıcısının az olduğu hisse senetleridir.

Genellikle yatırımcılar işlem hacminin arttığını gördüklerinde kısa vadeli işlem için “al” veya uzun vadede “ortalama düşür” emri için sinyal alırlar. Tam tersi fiyatlar düşüyorsa kısa vadeli işlemde “sat” veya uzun vadede “elindekini azalt ” emri için sinyal alırlar.

Ayrıca Volume’e ek olarak Volume Oscillator göstergesi bulunur. Hisse senedi hacminin iki ayrı hareket ortalaması arasındaki değer ve yüzde farkını gösterir. Volume trendinin yönünü saptar. Sıfırın üzerine çıktığında kısa vadeli işlem miktarının yükselişte olduğu anlaşılır.

Sonuç olarak, fiyat ve volume arasındaki negatif grafik, Volume’ün gösterdiği yönde işlem yapılmasını gösteren bir sinyaldir. Borsa işlemcileri için volume en önemli kavramlardan biridir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu