Ekonomi

Borsa Voip Nedir

Borsa Voip Nedir?

Türkiye’de Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan vadeli işlemleri yöneten Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsasıdır. SPK denetiminde çalışır. 2013 yılında VOB ile Borsa İstanbul’un birleşmesi ile kurulmuştur.

Döviz vadeli işlem, elektrik vadeli işlem, endeks opsiyon, endeks vadeli işlem, emtia vadeli işlem, kıymetli madenler vadeli işlem, pay opsiyon ve pay vadeli işlem olarak sekiz ana pazardan oluşur. Pazar farklılığı işlem gören sözleşmeye göre tanımlanır. Özel emirli diğer pazarları ise daha büyük miktarlı emirleri tanımlar.

Yatırım aracı olarak türev araçların akım-satımı yapılır. Normal piyasada döviz alım-satımı yapılırken VOİP’de vadeli döviz alım-satımı yapılır. Türev araç, belirli bir varlığın bugünden belirlenen fiyat ve miktarı üzerinden belli bir vadede alım-satım yapma yükümlülüğü veren sözleşmedir.

İlk yatırımı normal piyasaya göre %10 daha az teminatla giriş yapılır. İşlem maliyetleri daha ucuzdur. Bireysel yatırımcılar da dahil herkes alım-satım yapabilir.

İşlem Esasları
Vadeli işlem sözleşmelerinde nitelik, fiyat, miktar ve vade standardize edilmiştir. Ayrıca bazı pozisyonlar vardır. Alım-satım emri gerçekleşen vadeli işlem sözleşmeleri açık pozisyon, sayıcı kişi kısa pozisyon ve alıcı kişi uzun pozisyon anlamına gelir.

Başlangıç teminatı yanı sıra, oluşan bazı zararlar karşısında başlangıç teminatının en düşük seviyesine sürdürme teminatı denir. Bu teminat olması gerekenin %75’i kadardır.

Teminatın tamamlanamadığı durumda herhangi bir uyarıya gerek kalmadan temerrüde düşürülür. Takasbank veya borsa temerrüde düşen pozisyonlar için her türlü tasarrufta bulunabilir.

Gün sonunda tüm kârzarar hesaplaması yapılır ve uzlaşma fiyatları kullanılarak hesaplar güncellenir. Uzlaşma fiyatı bir önceki günden yüksekse alıcılar kâr, satıcılar zarar durumundadır. Zarar işlemleri aynı gün tahsil edilirken, kâr getiren işlemler ertesi gün ödeme yapılır. Son olarak VOİP yatırımcıya açık satış kolaylığı sağlar, vergi avantajı verir, portföy çeşitliliği sağlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu