Ekonomi

Borsa Vob Nedir

Borsa Vob Nedir?

Ülkemizdeki ekonomik piyasada vadeli işlemleri ve opsiyon işlemlerini yönetmek için sunulan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB), Bakanlar Kurulu tarafından kurulmuştur.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsasının Pazarları
· Elektrik vadeli işlem ana pazarı
· Emtia vadeli işlem ana pazarı
· Döviz vadeli işlem ana pazarı
· Endeks vadeli işlem ana pazarı
· Endeks opsiyon ana pazarı
· Kıymetli madenler vadeli işlem ana pazarı
· Pay vadeli işlem ana pazarı
· Pay opsiyon ana pazarı

Alım – Satım İşlemleri
Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda öncelikle vadeli işlem ile opsiyon sözleşmeleri alınıyor ve satılıyor. SPK onayından geçerek borsaya kote edilen işlemlerin spot bir piyasasının olma zorunluluğu bulunuyor.

VOB’da alım ve satım işlemlerinizi yaptığınız türev araçlar size riskten koruyor ve aynı zamanda etkili bir yatırım yapma imkânı da sağlıyor. Spot piyasada bulunmayan bazı özellikler nedeniyle VOB’da kolayca alım ve satım işlemi yapabilirsiniz. Burada yaptığınız işlemlerde oluşan ve oluşabilecek riskleri istediğiniz düzeyde dahi tutabilirsiniz. Çünkü türev araçların işlem maliyetleri diğer piyasa araçlarına göre çok daha düşüktür.

Alım – Satım Yapan Kesimler
VOB’da yapılan tüm alım – satım işlemleri yani türev araçların alım – satımını kesinlikle ayrımsız herkes yapıyor. Bankalar, bireysel yatırımcılar, kurumsal yatırımcılar ve aracı kurumlar türev araçlarını bu piyasada kolaylıkla alıp satabilir.

VOB Avantaj Sağlıyor
Vadeli işlemler piyasalarında dikkat çeken VOB, bu piyasada meydana gelen düzensiz yükseliş ve düşüşlerden korunmak için en etkili yatırım yöntemidir. Ayrıca işletmelerin risk yönetimi ihtiyaçlarına cevap verir. Bu piyasada işlem gören tarımsal ürün, metaller, enerji ürünleri, hisse senetleri, faiz oranları, borsa endeksleri ve döviz gibi yatırım araçlarındaki herhangi bir olumsuz durum karşısında yatırımcısına risklerden optimum korunma imkanı sunan VOB, riskten kaçan yatırımcılar için ve yatırımlarını kolaylıkla kontrol altına almak isteyenler için gerçekten avantajlıdır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu