Ekonomi

Borsa Spekülatörü Ne Demek

Borsa Spekülatörü Ne Demek?

Fiyat değişikliklerinden yararlanma konusunda piyasada spekülasyon yardımı alınarak yapılır. Tahmin yürütülerek beklentilerin gerçekleşmesi için kazanç sağlandığı gibi fiyat tahmini eğer doğru çıkmazsa maddi kayıp yaşanması mümkündür. Başka bir yatırım aracı gelecek fiyatın değerlenmesi konusunda ya da yükselmesi düşüncesinde ise o gün içerisinde alım yapmak gerekiyor. Gelecekte yapılan tahminlerin gelişmesi sonrası eğer fiyat yükselirse, yüksek fiyat üzerinden satış yapılır.

Kar elde etmek için, düşük fiyattan alım yapılarak yüksek fiyattan satış yapılabilir. Spekülasyon yapmak piyasada tüm riski göze almak demek oluyor. Bir emtia ya da menkul kıymetler döviz fiyatı üzerinden gelecek piyasa hakkında fikir yürüterek yapılır ve alım satımın anında yapılması gerekir. Yapılan tahminlerin her zaman gerçekleşme olasılığı mümkün değildir. Gerçek olmayan tahminler zaman kaybettirirken, tüm riskleri göze almış olursunuz. Spekülasyon piyasada yasaldır ve alıcı ve satıcıları riskten korumaya çalışır.

Denge Sağlayan Spekülasyon Ve Zarar Veren Spekülasyon Nedir?
Denge spekülasyon, piyasalarda aşırı dalgalanmayı önlemeyerek fiyatlar üzerinde denge sağlamış olur. Denge sağlayarak bir spekülasyon üzerinde görüş hareketlerini belirlemeye çalışır. Gerçekleşen spekülasyonlarda düzeni sağlamak yerine düzensizliği savunan görüş, yatırım araçlarındaki fiyatları arttırarak piyasada dalgalanma yaratır.

Spekülatör Açıklaması
Yüksek tecrübe edinmiş, spekülasyon yapan kişilere deniyor. Piyasada tüm riskleri kendileri üstlenir ve kazanç elde etmeyi amaç ederler. Alım ve satım üzerinden yaptıkları işlemlerde kaybetme ihtimalleri olsa da, genel anlamda iyi bir mantık yürüterek piyasa yorumlarını ve geleceğe dair oranlamada başarılı oldukları söylenebilir.

Borsada önemli bir yeri olan spekülatör, piyasa koşullarını çok iyi bir şekilde inceler ve değerlendirir. Deneyimleri sayesinde yaptıkları oranlama boş çıkmaz ve fiyatların gelecekte nasıl yol alacağını konusunda bilir kişilerdir. Yaptıkları oranlamalar üzerinde bütün çizelgeleri izledikten sonra analiz ederler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu