Ekonomi

Borsa Serbest Fiyat Nedir

Serbest piyasa genel olarak borsadaki hisse senedi alım ve satım işlemlerinin emirlerinin verilmesidir. Emir verilme işlemi iki türlü meydana gelir. Birincisi limitli fiyat ikincisi ise serbest piyasa olarak adlandırılır.

Hisse Senedi Alım Ve Satım İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?
Bilindiği üzere borsada hisse senedi alım ve satım işlemlerinin tamamı fiziki olarak gerçekleştirilemez. Bunun için ya bir bankada hesap açılması ya da konu ile yetkili bir aracı kurum ile birlikte çalışılması gerekir. İlk önce hesap açtırılması sonrada işlem yapabilmesi yetkisinin verilmesinden sonra alım ve satım işlemleri gerçekleştirilir. Bu alım ve satım işlemlerinin emir verme yetkisinin bir tanesi de serbest fiyat ile işlem yapabilmektedir.

Serbest Fiyat Nasıl Gerçekleştirilir?
Serbest fiyatta hisse senedi alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi sırasında birlikte çalışılan aracı kurumun serbest bırakılması anlamına gelmektedir. Bu kategoride hisse senedinin alım satım işlemlerinin tamamı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yani kısa adı ile İKMB’de o sırada gerçekleşen fiyattan meydana gelmektedir. Yani borsada işlem fiyatı ile aynı şekilde ve kesinlikle ona paralel olarak gerçekleşir.

Serbest Fiyat Komisyoncular Aracılığı İle Yapılır
Borsada serbest fiyat işlemi bireysel olarak yapılan bir işlem değildir. Kesinlikle aracı kurumlar yani komisyoncular aracılığı ile yapılır. Banka ya da aracı kurumlar ile önce bir sözleşme yapılır ve sözleşme sonrası işlemler gerçekleştirilmeye başlanır. Serbest fiyat ile işlem yapma borsada en avantajlı işlem türlerinden biridir yani kotalı limite göre çok daha avantajlıdır. Çünkü serbest fiyat ile hisse senedi alım ve satımı yapan yatırımcı karı kesinlikle kendi elde ederken, diğer yatırım türü olan limitli fiyatta ise çok ağır adımlar ile ilerleme olmakta ve kimi zaman ise karşılıklı çıkar söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden daha çok serbest fiyat ile işlem yapma tercih edilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu