Ekonomi

Borsa Rsi Nedir

Borsa Rsi Nedir?

Borsa en genel tanımıyla ticareti yapılan malların alım ve satım yapıldığı kurumsal piyasadır. Borsa kendine özgü yapısı ve kuralları olması nedeniyle kurumsal bir yapı taşır. Herkesin aklına borsa denildiği zaman hisse senedi, tahvil ve bono gibi yatırım araçları gelir fakat bunların yanı sıra değerli madenler, endüstriyel ürünler ve tarım ürünleri de borsada yer alır. Altın, demir, doğalgaz, magnezyum, demir ve çeşitli tarım ürünleri borsada işlem görür.

Borsada kazanç elde edebilmek için yapılan işlemleri sıkı bir şekilde takip etmeli azaldığında alım, arttığında ise satım işlemi yapılmalıdır. Bu işlemler hepimizin bildiği gibi arz talep dengesiyle orantılıdır. Arz ve talebin nasıl hareket edeceğini bilmek ve önceden kestirebilmek için borsada kullanılan teknik analiz yöntemleri ve göstergeleri çok iyi analiz yapma yeteneğine sahip olmanız gerekir.

RSİ
Teknik analiz yöntemlerini kavrayabilmeniz için öncelikle göstergeleri bilmeniz gerekir. En yaygın olarak kullanılan ise Türkçeye Göreceli Güç Endeksi olarak geçmiş olan Relative Strength İndex (RSİ) tir.

İlk olarak Relative Strength İndex (RSİ) göstergesinden J.Welles Wilder ‘in Teknik Yatırım Sistemlerinde Yeni Kavramlar adlı eserinde 1978 yılında bahsedilmiştir. Bahsedildiği dönemde çok büyük tartışmalara neden olmuş ve ardından en çok kullanılan göstergeler arasında yer almıştır.

RSİ Hesaplama
RSİ göstergesini kullanarak yatırım yamak isteyen yatırımcı yatırım yaptığı aracın bir önceki güne göre yüksek yada düşük olmasını baz alarak hesaplama yapar.

RSİ göstergesi hesaplanmadan önce ki 14 günlük periyot baz alınır. Sonra bu son 14 günün sonunda ortaya çıkan azalış ve artış değerleri not alınarak pozitif ve negatif değerlerin aritmetik ortalaması hesaplanır. Çıkan sonucun 0 ile 100 arasında değer alması beklenir. Çıkan sonuç 30’un altında ise aşırı satış, 70’in üzerinde ise aşırı alış olarak yorumlanır ona göre işlem yapılır.

Yatırımcıların en genel kullandığı RSİ göstergesinin dışında da birçok gösterge mevcuttur. Borsa bu kullanılan matematiksel işlemlerin yanında ülkenin içinde bulunduğu durumdan da çok kolay etkilenebilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu