Ekonomi

Borsa Risk Yönetimi Nedir

Borsa Risk Yönetimi Nedir?
Birçok yatırımcı risk ile ilgili tanımlamanın tam olarak ne anlama geldiğini tanımlamakta zorlanır. Risk alınan hisse senedinin kendisi veya bu yatırımdan doğan zarar veya kar değildir. Risk tamamen zarar etme ihtimali olarak adlandırılır. Hisse senedi yatırım portföyünüzde bulunduğu sürece bu ihtimal hep olur. Burada risk temel olarak ölçülebilir bir olgudur.
Yapılan yatırım faaliyetlerinde mevcut hisse senedinin piyasalardaki değerinde gerçekleşen değişkenlikler riski oluşturur. Almış olduğunuz hisse senetlerindeki değer artış veya azalışı sürekli olarak hareketli olacağından temel prensibiniz riski yönetmek olmalıdır. İşte yatırımcının bu faaliyeti risk yönetimi olarak adlandırılır.
Para Yönetiminde Ne Yapmalı?
Zarar riskini asgariye indirebilmek için yatırımlarınız yapacağınız şirketler ile ilgili tüm bilgilere sahip almalısınız. Bu amaçla ciddi rakamları yatırmadan önce deneme hesaplarını kullanabilirsiniz. Bu şekilde yatırımlarınızı yönlendirebileceğiniz bilgi birikimine ulaşabilirsiniz. Amaç para kazanmak olsa bile hedef belirlemek ve bu doğrultuda size doğruyu uygulamakta fayda sağlayacak yardımcı araçları kullanmalısınız. Kar ve zarar ile ilgili kendinize mutlaka belirli noktalar belirleyip çalışmalarınızı bu sınırlar içerisinde yapmanız sizi doğruya götürür.
Yatırım Sürecinin Püf Noktaları
Borsada riski kontrol altında tutabilmek için en kritik noktalardan birisi paranın yönetimidir. Yüksek kazanç elde etme amacı ile kontrolsüz işler yapmak yerine bütçeniz doğrultusunda yapılacak olan yatırımlar riski kontrol etmenizi sağlar. Bir diğer dikkat edilmesi gerekli olan konu borsada zaman yönetimidir.
Piyasalar sürekli olarak değişkenlik gösterdiği için bazı yatırımcılar paranın riskini kontrol etmek yerine hangi sıklıkla işlem gerçekleştireceğinin hesabını yapar. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için dikkat edilmesi gereken piyasaların yakından takibi ve fiyat denge analizlerinin iyi yapılmasıdır. Merkez bankası para ve faiz politikaları, istihdam, enflasyon gibi etkenler piyasalardaki fiyat değişikliklerine nede olan unsurlardır. Spekülasyonlara karşı yatırımcılar mutlaka bilgi birikimlerini artırma amaçlı ilgili kuruluşlardan destek almalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu