Ekonomi

Borsa Overall Nedir

Borsa Overall Nedir?

Ülkemizde ve tüm dünyada finansal işlemlerin bir kısmı borsalar aracılığı ile yapıldığı ve en büyük sermayelerin bu borsa alanlarında yatırımlar neticesinde ortaya çıkıldığı biliniyor. Bu yatırımların yapılması sırasında bazı kavramların kullanılarak yatırım tercihlerinin belirlenmesi mümkündür. Bu kapsamda özellikle Borsa Overall yapısı değerli bir ölçüt olarak ortaya çıkar.

Borsada Overall Kavramı Ne Anlama Gelir?
Borsa piyasasında birçok iş ve işlem yapılıyor. Özellikle hisse senedi ve döviz bazında yapılan yatırımlar ile en fazla karlılık oranı burada elde edilir. Bu kapsamda borsa olan herhangi bir yatırım fonunun ve hissenin tek başına günün herhangi bir saatinde yapılan döviz ticaretinin yapılmasına Overall denilir. Borsada meydana gelen yatırım fonlarına yönelik olan tüm yatırımlar ve alım satım işlemleri bu kapsamda değerlendiriliyor. Bu açıdan yapılan tüm işlemler yıl sonunda bir analizde toplanarak bu açıdan yapılan değerlendirmeler ile karlılık oranları net olarak ölçülür.

Piyasa Açısından Yapılan Değerlendirme
Yatırımcıların net aktif büyüklükleri ile yaptıkları yatırımlarında baz alınan değerler arasında Overall değerleri son derece önemli bir analizi yatırımcıya sunar. Bu analizlerin incelenmesi ve değerlendirilmesi ile birlikte piyasada işlem yapılmasının önündeki engeller ortadan kalkar. Bir hisse senedinin veya yatırım fonunun yatırımcıya kar bırakıp bırakmayacağı çeşitli analizlerin yapılması ile ortaya çıkar. Özellikle bu açıdan Overall değerleri net bir fikri yatırımcıya sunabilir.

Yatırımların Ölçülmesi
Tüm dünyada yer alan Yatırımcıların yatırım fonlarında yer alan değerler ile hisse senetleri üzerindeki fiyat aralığının tespit edilmesi ile birlikte giderler bu değerler toplamından çıkartılır. Bu çıkartılan değerler toplam hisse senedine bölünerek net olarak bir Overall değeri elde edilir. Bu değerin elde edilmesi ile birlikte kar ve zarar hesaplaması yatırımcı tarafından daha net bir şekilde yapılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu