Ekonomi

Borsa Obo Nedir

Borsa Obo Nedir?

Obo aslında omuz baş omuz tekniğinin kısaltılmış halidir. Şekli insana benzetilmesinden dolayı formasyon ve borsa alanlarında sıkça kullanılır ve doğruluk oranı epey yüksektir. Obo tekniğinde yükselen formasyonlarda görülebileceği gibi alçalmanın bitiminde de görülebilir. Sağ ve sol omuzlar simetrik olma eğilimindedir.

Obo Formasyonunun Oluşma Aşamaları
Yükselen oranlarla beraber hisse senetlerine ilgi başlar tabi yatırımcıların satışları ve talepler azalmasıyla çıkış hızlarında azalma görülür. Fiyatlar bir süre boyunca normal seyrettikten sonra gerilemeye başlar ve bu durum sol omuz olarak ifade edilir. Çıkışta görülen hızlı işlem hacmi artık azalmaya başlamıştır.

Fiyatlar hala gerilerken bir talep daha oluşur. Bu durumda alışlar için fırsatı kaçıran ve durumu tekrar avantaja çevirmek isteyenler için avantajdır. Her yatırımcı bu durumdan yararlanacağı için fiyatlarda artış gözlenecektir. Ancak bu talep kısa sürer ve sol omuzun oluşum sırasında yatırımcılar yaptıkları satışlarla fiyatların yükselmesini engelleyerek düşmeye başlayan zamanda baş oluşumu görülür. İşlem hacmi maksimum fiyata çıkmıştır.

Sonraki aşamada bu bir andaki çıkış sol omuz seviyelerine tekrar düşerek son bulur. Tekrar hiçbir zaman baş seviyesine çıkılmaz ve her zaman geriler. Böylece sağ omuz oluşumu gerçekleşmiş olur.

Obo Formasyonunun Özellikleri
Sol ile sağ omuz işlem hacim oranları arasında karşılaştırma yapıldığında bir üstünlük görülmez ve hata eşit oranlar ortaya çıkar. Yani işlem hacminde kayda değer yükseliş ve alçalmalar görülmez. Her ikisi de kafa hacminin oldukça altında seyir eder.

Bu formasyon ile tahminler daha kolay yapılır. Fiyatın ilk baştaki sol omuza bakılarak en fazla ne kadar düşebileceği, ilk başa bakılarak bir sonraki baş seviyeleri belirlenir. Hiçbir zaman baş ve omuz arasındaki fark kadar sol omuz ile sağ omuz arasında farklar meydana gelmez.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu