Sağlık

Bebek Sahibi Olacakların Alması Gereken Şeyler

Bebek Sahibi Olacakların Alması Gereken Şeyler
Gebeliğin son zamanlarına doğru bebek eşyaları almak sık sık gündeme gelen konuyu oluşturur. Gebeliklerinin ilkini yaşayan çiftler biraz daha bu konuda acemi olabilirler. Bunun için bebek sahibi olacakların alması gereken şeylerin listesini çıkarmaları önerilir.
Yeni Doğan Alış-Verişi
Zıbın: Bebek kucağa alındığında kıyafetleri yukarı doğru sıyrılır. Bu durumda belinin açılması muhtemeldir. Beli açılan bebek özellikle kış günlerinde çabuk hastalanabilir. Bu sebeple zıbınlar bebeklerin belinin açılmasına karşı önlem oluşturur.
Tulum: Yeni doğanlarda sıklıkla ihtiyaç meselesidir. Tulumların en avantajlı yönü bebeklerin ayaklarını kapatmasıdır. Ancak bilinmelidir ki tulumların bebeğin boyunun uzamasına olumsuz etkisi de vardır.
Çorap: Bebek çorapları satın alınırken son derece seçici davranılmalıdır. Çünkü çorapların boyun kısmı bebeklerin bileklerine veya bacaklarına oturabilir ve iz yapabilir. Neticede bebeğin kan dolaşımı yavaşlayabileceği gibi izlerin oluştuğu yerler bebeğe acı verebilir. Boyun kısmı dar ve lastikli olmayan ipekten çorapların tercih edilmesi önerilir.
Külotlu Çorap: Kış mevsiminde doğan bebekler için önerilir. Özellikle soğuk iklim şartları altında olan şehirlerde doğan bebeklere evin ısı derecesi göz önüne alınarak tulum içerisine bebeğe külotlu çorap giydirilmesi bebeğin üşütmemesi açısından önem taşır.
Şapka: Bebekler başlarından aldığı soğuktan ciddi oranda etkilenirler. Bu sebeple kulaklarını acıtmayacak şapkaların giydirilmesi önerilir.
Biberon: Mama ile ve anne sütünün biberondan alınması ile beslenen bebekler için gereklidir.
Şampuan: Göz yakmayan bebek şampuanları tercih edilmelidir.
Lif: Bebek lifleri alınmalıdır.
Bebek Çantası: Bebeğin kıyafetlerinin bulundurulacağı geniş kapasiteli çantalar tercih edilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu