Balkanlara Yolculuk

Balkanlara Yolculuk
Son yıllarda Türk Vatandaşlarına vizesiz giriş uyguladıkları için Balkan Ülkeleri Vize işlemleri ile uğraşmak istemeyen Türk gezginlerin ilgisini oldukça fazla çekmektedir. Balkan Ülkeleri sadece vize uygulamadığı için değil hem yakın olduklarından ötürü, özellikle de Ülkemize göre oldukça ucuz olmaları dolayısı ile de dikkat çekmektedir. Balkanlar birçok doğa ile iç içe olan şehirleri, ülkeleri barındığı gibi aynı anda Kültür ve tarih ile de dolu dolu dur.
Sofya, Bulgaristan
Kültür ve Turizm kenti olan Sofya Bulgaristan’ın başkentidir. Sofya Vitoşa Dağı’nın kuzeyinde bulunmaktadır. Sofya ya yolunuz düşerse Kadınlar pazarına uğramayı sakın unutmayın. Burada giyecek yiyecek bir çok şeyi bulmanız mümkündür. Deniz sevişesinden 1147 metre yükseklikte olan Bulgaristan’ın en popüler Ortodoks Manastırı olan Rila Manastırı Bulgaristan da görülmesi gereken yerlerden biridir. Aynı anda Alexander Nevski Kilisesi, Çar Osvoboditel anıtı, Bilimler Akademisi ve Parlamento Binası şehrin simge yapılarından bazılarıdır. Fakat Bulgaristan Balkan ülkesi olmasına rağmen Türk vatandaşlarına vize istemekte olmasını aklınızdan çıkarmayın.
Saraybosna, Bosna Hersek
Saraybosna Bosna Hersek’in en çok turist çeken şehri ve aynı anda Başkentidir. Bir Osmanlı mimarisi ile inşaa edilen şehrin pek çok güzel noktası var. Latin köprüsü, Milli Kütüphane, Gazi Hüsrev Bey Camii görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Hem mimarisi hem kültürü hem de yemekleri ile Türkiye ye oldukça benzemektedir. Bosna Hersek’e gitmişken Mostar’a gidip de Mostar köprüsünü de kesinlikle görmek gerek.
Prizren, Kosova
Kosova’nın güneybatısında yer alan Prizren’de çok güzel Rumeli yemeklerini yiyebilirsiniz. Burada diğer balkan ülkelerinde olduğu gibi bol bol Türk ile karşılaşmanız mümkündür. Sinan Paşa Camii, Gazi Mehmed Paşa Hamamı, Taş Köprü gibi birçok Osmanlı eserini burada görebilirsiniz.