Blog

Ani Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Kalp Çarpıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Ani kalp çarpıntısı, adından da anlaşılacağı gibi aniden gelen bazen zararsız olduğu kadar, bazen de tehlikeli sonuçlar doğuracak durumlardır. Aniden ve sık sık gelen kalp çarpıntıları altında olumsuz durumlar olabilir. Ani kalp çarpıntısının sık sık tekrar etmesi ve bunun yanı sıra, göğüs ağrısı, baş dönmesi, bayılacak gibi olma durumları da beraberinde oluyorsa, kalple ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır.

Ani Kalp Çarpıntısı Sebepleri ve Çözüm Yolları

Kalpte olan her çarpıntı bir hastalık belirtisi değildir. Ani heyecanlanma, korku veya stresin belirtisi olarak ani kalp çarpıntısı olmaktadır. Bazı insanlarda sigara içtiği zaman kalp çarpıntısı olmaktadır. Bunun nedeni kişinin nikotine olan duyarlılığından kaynaklanmaktadır. Kahvedeki kafein veya çaydaki etkin madde teinde kalp çarpıntısı yapmaktadır. Çok çalışmaya bağlı olarak oluşan yorgunluk, iş ya da özel hayatta yaşanan stres gibi durumlar da ani kalp çarpıntısı yapabilir. Ani kalp çarpıntısı yaşayan kişinin öncelikle, bu çarpıntının kaynağını araştırması gerekir. Sigara mı, çay veya kahve tüketiminden mi olduğu ya da strese bağlı olup olmadığı gibi durumları araştırmalıdır. Eğer kilolu bir kişi ise en kısa zamanda diyet yaparak zayıflamayı denemelidir. Ani kalp çarpıntısı nöbetler halinde olursa, bu nöbetler geldiği zaman kişi, kuvvetlice öksürmelidir, burnunu tıkayıp kuvvetlice üflemelidir, ıkınma hareketi yapılmalıdır, buzlu bir içecek içilmelidir. Ani kalp çarpıntısının çeşitli sebepleri vardır. Ani kalp çarpıntısının sebepleri arasında, aşırı derecede sigara ve alkol tüketimi, stres, sinirlenme, hazımsızlık, fazla kafein tüketimi, zehirlenme gibi belirtileri vardır. Tıp dilinde senkop olarak adlandırılan bayılma, kişinin kalp çarpıntısı, terleme ve baş dönmesi sonucu bilincini kaybetmesi şeklinde olur. Sindirim sisteminde yaşanan bir sorundan dolayı, hazımsızlık olarak adlandırılan ve tıp dilinde dispepsi olarak bilinen durum yaşanır ve kişilerde kalp çarpıntısı, uykuyu alamama, unutkanlık, midede şişkinlik gibi belirtiler oluşur. Kalp yetmezliği yaşayan hastalarda da kalp çarpıntısı görülmektedir. Tıpta anemi olarak bilinen kansızlık hastalığında da ilk görülen belirti kalp çarpıntısıdır. Karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde, yüksek tansiyonu olan kişilerde de kalp çarpıntısı görülür.

Ani Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Ani kalp çarpıntısının altında yatan sebep araştırılarak, tedavi yöntemi ona göre belirlenir. Kansızlık, karaciğer rahatsızlığı, tiroid hastalığı, sindirim sorunları, kalp yetmezliği gibi hastalıklara tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Uygulanacak olan tedavi yöntemi, hastayı hayati tehlikelerden koruyacak, şikâyetlerini ortadan kaldıracak ve günlük yaşamını etkilemeyecek şekilde uygulanır. Duruma göre ritim düzenleyici ilaçlar, kalp pili ve cerrahi müdahaleler önerilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu