Zihinsel Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Zihinsel Hastalıklar, Belirtileri ve Tedavisi

İnsanın ruh halini tanımlayan ruh bilimine psikoloji denilmektedir. Bazı insanlar duygu ve düşüncelerini dışarıya belli edemezler ve bu kişiler bir süre sonra her sorununu kafasına takarak içinde büyütmeye başlarlar. Bireyin, evde ve sosyal hayatında maddi ve manevi sorunlarını kendi iç dünyasında yaşayarak, takıntılarını kendi iç dünyalarında yaşayıp dışarı atamamalarından kaynaklanan sorunlardır. Zihinsel hastalıklar şu şekilde sıralanabilir.

l Distimi (Kronik depresyon); bu hastalıkla ilgili uzmanlar ikiye ayrılmışlardır. Bazı uzmanlara göre bu hastalık beyindeki bazı kimyasal maddelerin eksikliğinden kaynaklandığını söylemektedirler. Bazı uzmanlar ise düşünce sistemindeki dengesizliklerden kaynaklandığını söylemektedirler. Hastalığın belirtileri arasında, iştah kaybı ya da tam tersi aşırı yemek yeme ihtiyacı, sürekli yorgunluk hissi, uyku bozuklukları, kendini işe verememe ve bir işte karar mekanizmasının yok olması görülür. Hastalığın sürekli bir belirtisi yoktur ve sinsice ilerler ve ruh halini yaşam biçimine çevirir. Bu hastalıktan kurtulmak için kişi geçmişte dargın olduğu kişilerle barışmalı ve kendini yorgun hissetmekten vazgeçmelidir. Bunun yanı sıra etraftaki olup bitenleri kafaya takmadan ve olumsuz düşünceleri kafadan çıkararak yaşamalı ve kendini mutsuz edecek kişileri hayatından çıkarmalıdır.
l Paranoya; bu hastalığa yakalanan kişiler iyi giyimli ve etraflarında olumlu yönde dikkat çekici kişilerdir. Ancak bu kişiler etraflarındakilere belli etmeden düşmanca tavır içinde olabilirler. Genellikle şiddet içeren intihar, cinayet gibi davranışlarda bulunurlar. Bu hastaların hastaneye polis, aile üyeleri veya yakınları tarafından getirilmelidirler. Bu kişiler olmayan şeyleri olmuş gibi göstermeye çalışarak çevrelerine zarar verebilirler.
l Yaygınlık; genellikle her şeyi ben bilirim, her şeyi ben yaparım ve kimse benden iyi bilemez düşüncelerinde olan hastalardır. Bu hastalık genellikle 40 yaşın üzerindeki insanlarda ve sosyo-ekonomik durumu iyi olan insanlarda görülür.
l Panik atak; genellikle her yaştan kişilerde görülebileceği gibi daha çok 20-30 yaş arası kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa yakalananlar, başlarına kötü bir şey geleceği korkusu ile nöbet geçirirler. Hastalığın belirtileri arasında, çarpıntı, titreme, terleme, sersemlik hissi, göğüste daralma, bayılacakmış hissi, bulantı, ölüm korkusu ve üşüme gibi belirtiler görülür.
l Anksiyete; kişilerin tehlikeli bir durum yaratma ve tehlike algısını ortaya çıkarma türü bir hastalıktır. Genelde dikkat çekmek isteyen psikolojisi bozuk kişilerde görülür. Hayattan zevk alamama, takıntılı davranışlar, dikkat çekme ve içe kapanıklık gibi belirtileri vardır.
l Sosyal fobi; aile bağlarının kopuk olması ve ebeveynlerin çok aşırı disiplinli olması nedeniyle ortaya çıkan ve 13-24 yaş arasında görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda daha çok görülmekle birlikte erkeklerde de görülmektedir.
l Tik bozuklukları; bireyin istemsiz bir şekilde hareket etmesi veya ses çıkarması durumdur. Bir bölgede olabileceği gibi birkaç bölgede de görülebilir. Kaygı, yoğun stres, can sıkıntısı olduğu zaman kendiliğinden istemsiz olarak ortaya çıkan bir davranıştır.
l Uykusuzluk; bireyin kafasına sürekli bir şeyler takması ve her şeyin bir an önce bitmesini istemesinden dolayı uyku sorunu yaşarlar. Uyku sorunu olanların yatmadan önce kafalarına bir şey takmamaları gerekir. Kitap okuyarak, klasik müzik dinleyerek de uykunun gelmesi sağlanır.