Zeytin Hastalıklarının Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Akdeniz ikliminde yetişen zeytin, sofraların baş tacıdır. Zeytinyağı ve zeytinin, insan sağlığı için birçok faydası olduğu gibi, lezzetinden dolayı da sevmeyen yoktur. Zeytin ağacı, çok dayanıklı bir ağaç olmasına rağmen, bazen yanlış bakım teknikleri uygulanmasından bazen de çevre ve hava koşullarından dolayı çeşitli hastalıklara maruz kalabilmektedir. Zeytin ağacının verimini düşüren ve ömrünü kısaltan birçok zeytin hastalığı mevcuttur. Bu hastalıklardan şu şekilde bahsedebiliriz:

Dal kanseri: Zeytin ağacının hem dallarında hem gövdesinde ur oluşmasıdır. Farklı şekil ve büyüklüklerde oluşan urlar, zeytin sonrası ağaçların bakımı yapılırken budama hatasına bağlı olarak oluşur.

Zeytin leke hastalığı: Bu hastalıkta, zeytin yaprağının üstünde siyah veya gri renkli lekeler oluşur. Lekeli yer, zamanla genişleyerek yuvarlak şekilde bir görüntü oluşturur. Bu nedenle bu hastalığa, halkalı leke hastalığı denilmektedir. Zeytin hasadını olumsuz etkiler, ürünün erken ve az şekilde dökmesine neden olur.

Solgunluk: Zeytin hasadını etkileyen hastalıklardan yaygın olarak görülenlerden biridir. Bu hastalıkta yaprağın rengi zamanla solar, yeşilden kahverengiye çalan bir renge dönüşür. Diğer hastalıklar gibi yanlış bakım uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Toprağın ve ağacın kökünün yanlış yöne doğru sürülmesi, zeytin solgunluğu oluşmasının temel sebebidir. Aynı zamanda, sulama ve hava şartları da, hastalığın oluşumuna neden olan faktörlerdir. Zeytin solgunluğu, çoğunlukla bahar aylarında görülür.

Kök çürüklüğü: Zeytin hastalıklarından birisidir. Zeytin ağacının kökünde başlayan çürüme, zamanla ağacın ölümüne neden olur. Ağacı gövdesi kabukların, dalları kurumaya başlar. Yapraklarında kahverengiye çalan renk değişikliği oluşur.

Antraknoz: Birçok bitkide görülen ve bir nevi Kök çürüklüğü anlamına gelen antraknoz, zeytinin ömrünü kısaltan bir hastalıktır. Ağacın çürümesine bağlı olarak yavaş yavaş oluşan ölü doku, zamanla yaprakların dökülmesine neden olur. Zeytinin kalitesi düşer ve meyve kurur. Ürünün asidi yükselir. Çürümüş meyve sayısı zamanla artar. Aşırı sıcaklık ve nem, hastalığın oluşumunda temel etkendir.

Zeytin Hastalıklarının Belirtisi
Zeytin hastalıkları, birbirinden farklı yapılarda olsa da, nedenleri, belirtileri ve sonuçları genelde aynıdır. Zeytin ağacı herhangi bir nedenden dolayı hastalandığında, ağacın yapraklarında zamanla renk değişikliği oluşur. Meyvenin asidi yükselir, kalitesi düşer. Verimi de azalır.

Hastalıkların temel nedenleri ise, başta yanlış bakım olmak üzere, olumsuz hava koşullarıdır.

Zeytin Hastalıklarının Tedavisi
Zeytin hastalıklarının tedavisi, bakımının özenli şekilde yapılmasıyla olur. Öncelikle, budamanın ve sürülmesinin, gereğine uygun şekilde yapılması şarttır. Bakımı gereken şekillerde yapıldığı takdirde, zeytin ağacı verimli ve bereketli bir ağaçtır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.