Yürürken Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gün içerisinde çok fazla hareket yapan ve yürüyen kişilerde oluşan bazı durumlar arasında kalp çarpıntısı bulunacaktır. Sizlere bu yazımızda yürürken kalp çarpıntısının belirtileri ve tedavisi ile ilgili detaylı açıklamaları paylaşmak istiyoruz. Sizler de aşırı yürüdükten sonra oluşan kalp çarpıntısının nasıl geçeceği konusunda böylece bir fikre sahip olabileceksiniz.

Özellikle yaşı ilerlemiş durumda olan kişilerde çok daha fazla görülen sağlık sorunlarından birisidir. Yaşama tutunmanızı ve hayatınızı devam ettirmenizi sağlayan en önemli organ olması sebebiyle, kalp ile ilgili tüm sorunlar bir anda paniğe yol açabilir. Ancak elinizi kalbinizin üzerine koyduğunuzda veya bir cihaz yardımıyla dinlediğinizde, kalbinizin daha hızlı attığını düşünüyorsanız, böyle bir durumda çarpıntının kaynağını öğrenmeniz gerekecektir. Eğer yaşınız ilerlemiş durumdaysa veya bazı rahatsızlıklarınız varsa, böyle bir durumda yürürken dahi bu artışı hissetmeniz mümkün olacaktır. Normal insanlarda 60 ile 100 arasında değişen kalp atışının, bu rakamların üzerine çıkması halinde ise çarpıntı görülmektedir. İşte merdivenden çıkarken veya yürürken yaşanan kalp çarpıntısına neden olabilecek faktörleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yürürken kalp çarpıntısı neden oluşur?

Bu durumu yaşayan kişilerde en sık görülen rahatsızlık kalp hastalıklardır. Her yaşta görülebilen bir durum olabilir ve kalp yetmezliği gibi hastalıkları da işaret edebilir. Uzun mesafe yürüdüğünüzde nefesinizin daraldığını hissediyorsanız ve kalbiniz daha hızlı atıyorsa, bu durumda sizler de günlük yaşamınızda pek çok noktaya dikkat etmelisiniz.

Eğer fazla kilonuz varsa ve obezite riskini taşıyorsanız, fiziksel kabiliyetlerinizin kısıtlanacak olmasından dolayı yürürken kalbiniz daha çabuk yorulabilir ve çarpıntı meydana gelebilir.

Bunun dışında tiroid hastalıklarında da yine yürürken kalp çarpıntısı oluşabilmektedir. Bu da yine çok sık karşılaşılan durumlar arasında bulunmaktadır ve hastalığı yaşayan kişilerin kalbinin daha çabuk yorulduğu görülmektedir.

Sizlere yürürken kalp çarpıntısı yaşamanızın nedenleri arasında başka nelerin yer aldığını merak etmeniz halinde, astımı, bronşiti veya nefes darlığı hastalığını da örnek olarak verebilirsiniz. Yaşınıza, kilonuza ve aktivite durumunuza göre değişecek olan bu şartların değerlendirmesini yapacak olan uzman kişilerle hemen görüşebilirsiniz.

Çok uzun süre yürümeniz halinde meydana gelen kalp çarpıntılarının tedavisine böylece daha hızlı bir biçimde ulaşabileceğinizin de farkına varmış olacaksınız.

Eğer bir hastalıktan kaynaklandığı tespit edilirse, bu durumda tedavisi için gerekli olan tüm yöntemler takip edilecektir. İlaçlı veya cerrahi yöntemlerle alınacak tedbirler neticesinde kalp çarpıntısı ile ilgili faktörlerin giderilmesine çabalanacaktır. Günümüzde kalp çarpıntısına neden olacak faktörler çok daha kısa sürede keşfedilecektir.