Yüksek Tansiyon Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Kalp Çarpıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Günlük yaşamda kalp çarpıntısı yaygın olarak görülen şikayetler arasında yer almaktadır. Bu çarpıntının pek çok nedeni olabileceği gibi en sık görülen nedenlerinin başında yüksek tansiyon gelmektedir. Yüksek tansiyon nedeniyle kalp çarpıntısında kalbin atış ritminde değişiklik meydana gelerek bu atış kişi tarafından belirgin bir şekilde hissedilebilir halde olmaktadır.

Tansiyon yükseldiğinde kalpte yer alan kaslar basıncı artırmakta ve bu da kalp çarpıntısına yol açmaktadır. Özellikle hipertansiyon hastası olan kişilerde bu durum daha sık meydana gelmektedir. Çarpıntı esnasında kalp normalden daha hızlı atmakta ve bu esnada tansiyon hastalarının ilaç almaları gerekmektedir. Ancak ilacın daha önce doktor kontrolünde verilmiş olması önemlidir. Eğer tansiyon hastası henüz bunun farkında değilse ve kalp çarpıntısı görülüyorsa bu durumda hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesi önerilmektedir.

Yüksek Tansiyon Kalp Çarpıntısı Ve Belirtileri

Yüksek tansiyon kalp çarpıntısı esnasında kalp yerinden çıkacakmış gibi atmaya başlar ve genellikle bu durumda pek çok hasta paniğe kapılır. Özellikle ense kısmında çarpıntının etkisiyle birlikte ağrı hissedilmektedir. Vücutta kan basıncı yükseldiğinden dolayı buna bağlı olarak çeşitli bölgelerde ağrı görülmektedir.

Tansiyon hastası olan kişilerde vücudun bazı kısımlarında karıncalanma, gözlerde pul pul olma ve konuşamama gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Eğer yüksek tansiyon kalp ve damarlara hasar vermişse bu durumda göğüste şiddetli ağrı oluşur. Kalp ve damar yerine beyinde bir hasar oluşmuşsa bu felce sebep olabilmektedir. Kalp sağlığını korumaya yönelik önlemler alınmalıdır.

Bazı yüksek tansiyon hastalarında kalp çarpıntısı herhangi bir belirti vermemekte ya da bunun seviyesi çok hafif olmaktadır. İleri yaşta olan kişilerde daha fazla belirti görülmektedir. Zamanında müdahale edebilmek ve önlem alabilmek için yüksek tansiyon hastalarının belli dönemlerde doktor kontrolünden geçmeleri tavsiye edilmektedir.

Yüksek Tansiyon Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan yüksek tansiyon ve kalp çarpıntısı genellikle ileri yaşlarda görülen bir durumdur. Yaşanan çarpıntının tedavi edilebilmesi için öncelikle hangi nedenden dolayı meydana geldiği araştırılmalıdır. Elde edilen sonuçlara yönelik olarak tedavi uygulanması gerekir. Kalp çarpıntısına alkol, sigara, çay, kahve gibi etkenler yol açıyorsa bunlardan uzak durulmalıdır. Tüketilen bazı içecekler tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı düzenli aralıklarla tansiyon ölçümü yapılmalı ve belli saatler hastanın tansiyonu takip edilmelidir. Elde edilen sonuçlara göre doktor gerekli gördüğü durumlarda ilaç tedavisine başlamaktadır. Bu sayede çarpıntı görülme riski en aza indirilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.