Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı

Orta kulak iltihabı, daha çok çocuklarda rastlanan bir hastalık olarak bilinse de, zaman zaman yetişkinlerde de görülmektedir. Grip, üst solunum yolu enfeksiyonları ve nezle gibi kış hastalıkları, her yaş grubu için orta kulak iltihabı riskini arttıran faktörlerdir. Akut ve kronik şekilde ilerleyen bir hastalıktır. Orta kulak, kulağın, kulak zarının iç tarafında bulunan ve içi hava dolu olan bölümüdür. Östaki borusuyla geniz boşluğuna bağlanan orta kulak, dış kulaktan gelen sesi iç kulağa iletme fonksiyonuna sahiptir. Orta kulakta meydana gelebilecek herhangi bir rahatsızlık, genelde şiddetli ağrıya sebep olmakta ve hastalara önemli oranda rahatsızlık vermektedir.

Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Yetişkinlerde orta kulak iltihabı belirtileri, kişinin vücut yapısından hastalığın oluşumunda rol oynayan sebebe kadar birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir.

Burun akıntısı: Orta kulak iltihabı olanlarda, daha çok sarı yeşil arasında bir renkte burun akıntısı oluşabilir. İlerleyen dönemlerde bu akıntı, orta kulağa ulaşarak daha ciddi hastalıklar doğurabilir.

Burun tıkanıklığı: Orta kulak iltihabına bağlı olarak oluşan burun akıntısının yanında, burun tıkanıklığı da görülebilir.

Boğaz ve geniz ağrısı: Orta kulak iltihabının sebebi ne olursa olsun hemen hemen her hastada, boğaz ve geniz ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Ateş: Yüksek ve ani ateş, yetişkinlerde orta kulak iltihabı belirtilerindendir.

Baş ağrısı: Orta kulak iltihabı, tedavi edilmediği takdirde ilerledikçe, daha da ağırlaşır. Baş ağrısı başta olmak üzere, kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda bozan birçok hastalığa sebep olabilir.

Uykusuzluk: Ağrı ve akıntılar nedeniyle oldukça rahatsız edici bir durum olan orta kulak iltihabı, dolayısıyla uykusuzluğa da sebep olur.

Kulak akıntısı: Orta kulak iltihabının daha çok ilerleyen evrelerinde görülen bir belirtidir. Eğer, zamanında gereken tedavi uygulanmazsa, belirli bir süre sonra kulaktan irin gelebilir.

Mide bulantısı ve kusma: Orta kulak iltihabının doğal bir sonucu, mide bulantısı ve kusmadır.

İştahsızlık: Hastalığın olumsuz etkilerine bağlı olarak kişide ani bir iştahsızlık görülebilir.

Agresiflik: Orta kulak iltihabı, ağrı, akıntı, duyma ve denge kaybı gibi olumsuz durumlara sebep olduğundan kişide sinirli bir ruh hali oluşturabilir.

Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Yetişkinlerde orta kulak iltihabının tedavisi, KBB uzmanının muayenesi sonucunda yapılır. İltihaplı birçok hastalıkta olduğu gibi, orta kulak iltihabında da, öncelikli tedavi şekli antibiyotik içerikli ilaçlardır. Kulak damlası ve ağrı kesici ilaçlarla tedavi desteklenir. Tedavi için önerilecek ilaçlar her zaman, hastanın yaşı, cinsiyeti ve sağlık durumuna göre belirlenir.