Yememe Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Tıpta adı anoreksiya olan yememe hastalığı, modern çağın hastalıklarından birisidir. Daha çok bayanlarda görülür. Özellikle, ergenliğe geçiş döneminde bayanlar, şişmanlama korkusuyla bilinçli olarak kilolarını dengede tutmaya çalışırlar. Tutarsızca yapılan diyetler sonrasında, yememe hastalığı ortaya çıkar. Hastalık, basit bir hastalık değildir, sonu ölüme kadar gidebilir.

Yememe Hastalığı

Yememe hastalığı, fiziki bir hastalık olmaktan çok, psikolojik bir hastalık olarak tanımlanmıştır. Yemek yemeyen ve çok az uyuyan bayanların, günlük hayatta oldukça aktif olması olarak adlandırılan yememe hastalığı, sadece kilo vermek isteyenlerde değil, farklı nedenlerden dolayı psikolojik sorunları bulunanlarda da görülebilir. Özel hayatında sorun yaşayanlar, derslerden veya iş hayatının yükünden bunalanlar, zaman zaman yemek yemek istemeyebilir. Hastalığın nedenleri farklı olsa da, sonuçları aynıdır.Yememe hastalığına yakalanan kişi, hızlı bir şekilde kilo verir. Ayrıca hastalığın diğer etkilerini de yaşar. Hastalık tedavi edilse bile, kişide fiziki ve psikolojik olarak kalıcı sorunlara yol açabilir.

Yememe Hastalığının Belirtileri

Yememe hastalığının belirtileri, kişinin bulunduğu kiloyu reddetmesi, daha düşük kiloda olduğunu iddia etmesi, kilo alma korkusu, belirli bir süre adet görmemesidir. Ancak, daha çok kadın hastalığı olarak bahsedilse de, günümüzde yememe hastalığı, erkeklerde de görülmektedir.

Yememe Hastalığının Nedenleri

Tıbbi olarak anoreksiya hastalığı için kesin bir neden belirlenememiştir. Hastalığa, psikolojik faktörler başta olmak üzere, çevresel etmenlerin ve fizyolojik nedenlerin sebep olduğu düşünülmektedir. Fizyolojik olarak mükemmel olma isteği, psikolojik olarak farklı problemlerin yaşanması, çevresel olaraksa, etraftan beğeni kazanma isteği ve idol olarak görülen kişilere benzeme çabaları, yememe hastalığının zeminini hazırlayan faktörlerdir.

Yememe hastalığı için, modern çağın kültürüne ayak uydurmaya çalışmak, kilo dengesizliği, psikolojik sıkıntılar, genetik sebepler, kadın olmak, ergenliğe geçiş döneminde bulunmak ve ailevi olaylar, yememe hastalığı için risk oluşturmaktadır.

Yememe Hastalığının Tedavisi

Yememe hastalığının tedavisi, uzun bir süreci kapsamaktadır. Daha çok psikolojik bir rahatsızlık olduğundan, tedavi daha da zorlaşmakta ve uzamaktadır. Tedavi, gerektiğinde, farklı branşlardan doktorların iş birliği içerisinde yürütülür. Tedavide en büyük görev, psikiyatristlerindir. Hastayla, birbirlerine karşı güven sağlayarak tedavinin ilk basamağını oluşturan hekim, onun hikayesini ayrıntılı şekilde dinler. Hastanın ailevi ilişkisi, arkadaş çevresi ve katıldığı sosyal faaliyetler, tedavi için gerekli olan bilgilerdir. Ayrıca, hastada yememeden dolayı farklı bir hastalık oluşmuşsa, ilgili branştan bir hekim ve diyetisyenlerle, tedavi bir bütün olarak yürütülmektedir. Terapi ve ilaç tedavisi şeklinde planlanan süreç, hastanın tamamen iyileşmesiyle sonlandırılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.