Yavru Köpek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

YAVRU KÖPEK HASTALIKLARI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Evimizin neşesi ve aile fertlerinden biri olan minik dostlarımız, kimi zaman bizleri endişeye sokacak hareketler sergileyebilir. Nasıl ki insanların farklı ruh durumları oluyor ve çeşitli hastalıklar geçiriyorsa aynı şey köpekler içinde geçerlidir. Yavru köpeklerin bünyesi büyük köpeklere göre daha zayıftır. Bulunduğu ortama alışma süreçlerinde veya çeşitli cisimleri tanımaması ve yemesi durumunda tehlikeli durumlarla karşılaşmak söz konusu olabilir. Önemli olan bu belirtileri çabuk fark etmek ve tedbirini almaktır. Söz konusu hastalıklardan bazıları şöyledir:

Köpek Gençlik Hastalığı

Köpek gençlik hastalığı mide, sindirim, solunum ve bağırsağı etkileyen son derece önemli bir hastalıktır. Yavru köpeklerin daha bağışıklık sistemi gelişmeden bu hastalıkla karşı karşıya kalması ölümcül sonuçlar doğurabilir. Köpek gençlik hastalığı, hasta bir köpekten temas yoluyla geçebilir, bir dışkı yoluyla geçebilir.

Belirtileri:

l İştahsızlık: köpekler çeşitli sebeplerden dolayı mamalarını yemeye bilirler. Ancak bu süre bir günden fazla olursa köpeğinizde bir hastalıktan şüphe edebilirsiniz. Köpeğinizin hızla kilo vermesi ve iştah kaybı karşılaşılan en belirgin hastalık belirtileridir.
l Öksürme, aksırma: köpeğinizin sürekli bir şekilde aksırması ve öksürmesi de köpek gençlik hastalığı belirtilerindendir. Soluk borusunda bir tıkanıklık, bronşit, zatüre ve kalp krizi gibi hastalıklarınında belirtileri olabilir.
l Burun ve gözde sızıntı: gözde ve burunda sızıntı genelde çok büyük tehlike arz etmese de devamlı olması durumunda ve yanında başka belirtilerinde varlığı tehlike oluşturabilir.
l Ateş: köpeğin normal vücut sıcaklığı 37.78 C ile 39.00 C arasında olmalıdır. Bu derecenin aniden yükselmesi köpek gençlik hastalığının belirtileri arasındadır.
l İshal ve kusma: köpeğin dışkısının normalden farklı olduğu siyah veya kanlı şekildeyse ya da kusmasında kan görülüyorsa (kahverengi ya da açık kırmızı renkte) köpeğiniz hastadır.
Tedavisi:

Yavru köpeklerin bağışıklıklarının oluşturulması için mutlaka aşı yapılmalıdır. Aşılama tedavide kullanılacak tek etkili yöntemdir. Tabi bunun dışında köpeğin başka köpeklerle temas kurmamasına, yemesine dikkat edilmesi de gerekmektedir. Köpek gençlik aşısı, bulaşıcı karaciğer hastalığı aşısı ile beraber vurulur.

Leptospirosis Hastalığı

Bulaşıcı bir bakteri hastalığıdır. Başka köpeklere bulaşacağı gibi insanlara da bulaşabilmektedir. Burun salgısı, salya ya da hasta hayvanların dışkısı yoluyla bulaşır. Belirtilerini hemen gözle görmek mümkün değildir.

Belirtileri:

l İltihaplı böbrekler: böbreğin iltihaplanması bu hastalığın en belirgin özelliğidir. Ancak bunu hemen teşhis etmek mümkün değildir.
l Ateş, ishal ve kusma: ateş, ishal ve kusma birçok hastalığın belirtilerindendir. Basit bir üşütme yaşandığında da görülebilmekte ancak çok ciddi rahatsızlıkların da belirtileri arasında olmaktadır.
l Cansızlık: köpekler hareketli hayvanlardır. Onlarda görülen ani bir duraklama sürekli yatma hali, leptospirosis hastalığının belirtilerinden olabilir.
Tedavisi:

Aşılama tedavisi uygulanır. 6 haftalıkken başlar ve yılda bir kez yapılır. Veterinerin önerdiği antibiyotikler kullanılır. Hastalığın başında fark edilir ve antibiyotik kullanılırsa çok etkili olmaktadır.

Kanlı İshal

Yavru köpekler henüz olgunlaşmadıkları için etraflarındaki her cisim onlara cazip gelir ve koklayıp tatmak isterler. Bu nedenle yedikleri, yaladıkları zararlı maddelerden kolayca etkilenebilirler. Kanlı ishal durumu, köpeklerin hasta bir köpek dışkısı veya kusmuğuyla temas etmesi yoluyla geçen bir virüs hastalığıdır.

Belirtileri:

l Şiddetli kusma: köpeğin sürekli bir şekilde kusması anormal bir durumdur.
l Ateş, ishal ve kusma: kanlı ishalin olması, köpeğin vücut ısısının aniden yükselmesi kanlı ishalin belirtilerindendir.
l Su ve iştah kaybı: köpeğiniz hiç su içmiyor ve yemek yemiyorsa vücudunda bir enfeksiyonla boğuşuyordur.
Tedavisi:

Anti bakteriyel ilaç kullanımı, vitamin ve kanama durdurucu ilaç takviyesi yapılır. Yavru köpeklerin bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle bir hastalığa yakalandıklarında dirençleri daha fazla düşmektedir. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlenmesi için serum tedavisi uygulanabilir.

Köpek Nezlesi

Üst solunum yolları hastalığıdır. Bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle köpeklerle temas kurmaması gerekir.

Belirtileri:

l Kuru öksürük ve hırıltı: köpek boğazına bir şey takılmışçasına hırıltı ve ses çıkarır.
l İştahsızlık ve burun akıntısı: köpek bir şey yemek istemez ve burnu sürekli olarak akar.
Tedavisi:

Belirtiler fark edilir fark edilmez köpeğin başka köpeklerle teması kesilmelidir. Köpeğin kaldığı yer temiz olmalıdır. Güzel bir bakım yapmak gerekir. Aşı yapılması önerilir.

Kuduz Hastalığı

Kuduz, merkezi sinir sistemini olumsuz etkileyen ciddi bir viral hastalıktır. Genellikle hastalıklı hayvanların ısırması sonucu bulaşır.

Belirtileri:

Belirtiler, köpeğin cinsine göre farklılık göstermektedir.

l Aşırı heyecan: her zaman aynı şekilde gelişen olaylara verdiği tepkilerde değişmeler görülür.
l Isırma ve ağız köpürmesi: kendi cinsine ve havyalara karşı aşırı sinirli olma ve ısırma eğiliminde bulunurlar.
l Gürültüye duyarlılık: gürültülü ortamlarda bulunmak istemez ve korkarlar.
l Felç, kramp ve yutma güçlüğü: hastalığın çok ilerlemiş ve ölümcül noktaya gelmiş belirtileridir.
Tedavisi:

Kuduzun maalesef bir tedavisi yoktur. Bu hastalık ölümcül sonuçlar doğurur.

Coronavirus Enfeksiyonu

Köpeğin mide ve bağırsak bölgesini etkileyen oldukça bulaşıcı bir virüs enfeksiyonudur. Bu hastalık, mikrop bulaşmış kan, dışkı ya da kusmak yoluyla bulaşır.

Belirtileri:

İştahsızlık, kusma, ateş ve su kaybı görülür.

Tedavisi:

Belirli bir tedavi yöntemi yoktur. Deri altı sıvı tedavisi yapılır. Bu hastalığa yakalanmamak için köpeğin aşılarının tam yapılması gerekir.

Enfeksiyonlu Bronşit

Solunum yollarında oluşan bakteriyel enfeksiyondur. Uzun süre toz, duman, soğuk hava, kimyasal maddeler ve gazların solunması, bakteriyel, viral enfeksiyonlar ve alerjik nedenler ile oluşabilir.

Belirtileri:

l Öksürük: en belirgin özellik öksürüktür. Ağrılı bir şekilde olur.
l Burun akıntısı: sarımsı bir burun akıntısı meydana gelir.
l Solunum güçlüğü: köpek hırıltılı nefes alır verir.
Tedavisi:

Öncelikle köpeğin nasıl bu virüsü kaptığı belirlenir ve ona uygun tedavi uygulanır. Veteriner hekimin önerdiği kortizon ilaçları, balgam söktürücü ve antibiyotikler kullanılır.

Lyme Hastalığı

Sinir ve hareket sistemini etkileyen bir virüstür. Kenelerin ısırması sonucu bulaşan bir hastalıktır. Mayıs ve Kasım aylarında sıklıkla görülür. İnsanlara da bulaşabilen bir hastalıktır.

Belirtileri:

Köpeğin ısırılmasından hemen sonra belirtileri gözlenmez. Birkaç ay sonra belirtiler oluşabilir.

l Eklemde ağrı: köpeğin eklem yerlerinde şiddetli ağrı oluşabilir ve topallama görülebilir.
l Ateş ve saldırganlık: köpek sıklıkla ateşlenebilir ve çeşitli saldırma, sinirlenme eğilimleri olabilir.
Tedavisi:

Uzun zamanlı antibiyotikler kullanılır. Lyme hastalığına yakalanmamak için hekimin önerdiği sıklıkla aşı yapılması gerekmektedir.