Yaşlılık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılık Hastalığı

Progeria isimli hastalığın halk dilinde bilinen adı erken yaşlanmadır. Hastalık genetik olup çocukluk döneminde anlaşılmaktadır. 8 milyonda 1 görülen bir hastalık olup bireyler normal yaşam süresinin altında bir yaşam sürerler. Ortalama yaşam süreleri 12-20 yıl olmaktadır. Hasta 10 yaşında 70 yaş görünümüne sahip olabilir. Hastaların yüz şekilleri birbirine benzemektedir. Normal vücut hücrelerine sahip olan insanlarda hücre bölünmesi sonrasında DNA ucundaki telomer adlı bölgede kısalma meydana gelir. Hasta bireylerde bu kısalma diğer bireylere göre daha hızlı gerçekleşir. Hastalığın diğer genetik hastalıklardan farklı olan yönü ise aileden yavrulara aktarılmaması yani kalıtsal nitelik taşımamasıdır. Hutchinson- Gilford Progeriası ismiyle de bilinen hastalık gende meydan gelen mutasyon nedeniyle oluşmaktadır. En yaygın görülen progeria dışında diğer bazı kalıtsal hastalıklar da benzer belirtilerle ortaya çıkarak kısa ömür ve erken yaşlanma görülmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Progeria hastalığının yaygın fiziksel belirtileri; saçlarda dökülme, kafa derisindeki belirgin damarlar, boyun uzamaması, çene kaslarının gelişmemesi ve küçüklüğü, kilo azlığı, dişlerde çürüme, kirpik ve kaşların dökülmesi ya da yokluğudur. Hastaların vücut kasları pek gelişmemiştir. Çoğu aktiviteyi gerçekleştirmede zorluk yaşarlar ve bu zorluklar ilerleyen yaşlarda daha da artmaya başlar. Dik duruş sergileyemezler ve büyüme erken yaşta durur. Beyin ve zeka açısından herhangi bir sorunları olmayan akıl yürütme yeteneğine sahip bireylerdir. Bu hastalarda cinsel gelişim yetersizdir. Yaşlılık hastalığı belirtileri ilk olarak bebek 5 aylıkken görülmeye başlar. Genellikle büyümede yavaşlık ve deride dökülmelerle anlaşılmaktadır. 18-24 aylar itibariyle vücuttaki kıllarda dökülme, çene yapısı, gözlerin belirginliği, kırışmış cilt gibi fiziksel belirtiler görülmeye başlar. Bu belirtilere ek olarak zamanla vücutta da birtakım problemler ortaya çıkmaya başlar. Damar sertleşmesi, böbrek yetmezliği, görmede bozukluk, dolaşım sistemi sorunları gibi problemlerle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu sorunlar bireyin yaşının daha da ilerlemesiyle kötüleşmektedir. Büyümede yavaşlık ve kasların gelişmemesi, hastalarda hareket kısıtlılığı ve zamanla kol ve bacaklarını kaldırmada dahi güçlük çekmelerine neden olmaktadır.

Hastalığın Tedavisi

8 milyonda bir görülen erken yaşlanma hastalığının tedavisi için çalışmalar devam etmektedir. Hastalığın kesin bir tedavisi bulunamamakta fakat çalışmaların merkezinde hastaların yaşam sürelerini uzatmak bulunmaktadır. Hastalığın tedavisinde henüz bir çözüm yolu bulunamadığı için genellikle asıl sorunu azaltmak değil de damar ve dolaşım sorunları ya da böbrek yetmezliği gibi sorunlarına odaklanılmakta, azaltılmaya çalışılmaktadır. Hastalarda kromozomların uzunluğu nedeniyle yaşam süreleri uzatmaya yönelik tedavi çeşitleri geliştirme yönünde atılan adımlar bulunmaktadır. Tedavi için hasta bireye verilen büyüme hormonu tavsiyesi ve ilaç kullanımı sonucu herhangi bir fayda alınamamıştır. Son yıllarda gen çalışmalarının artmasıyla progeria hastalığına da bir çözüm yolu bulunabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmalar sonucunda gen yapısının değiştirilmesi hastalık içinde bir tedavi yolu olabilecek gibi görünmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.